IMIGRACJA DO QUEBEC'U - PROGRAM DLA WYKWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW ZAGRANICZNYCH

Osoby starające się o przyjazd do Quebec'u w ramach programu dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, oceniani są według odmiennych kryteriów niż wnioskodawcy, którzy planują osiedlić się na terytorium pozostałej części Kanady.

Osoby te mogą się zakwalifikować w oparciu o jakikolwiek zawód, który w Kanadzie uznawany jest za wykwalifiklowany.  O ile program federalny dla pracowników wykwalifikowanych włącza w te zawody jedynie profesje z grupy 0, A i B w/g tzw. National Occupational Classification, tak program prowincji Quebec włącza w to grono również rzemiosła grupy C.  Wykluczone są jedynie zawody klasy "D", których wykonywanie nie wymaga ukończenia specjalistycznych programów (studiów), jedynie krótkoterminowego treningu w pracy.

Tak jak i w przypadku federalnego programu, wnioskodawcy muszą uzyskać odpowiednią ilość punktów, które przyznawane są w następujących kategoriach: wykształcenie, oferta pracy, doświadczenie zawodowe, wiek, znajomość języków, posiadanie rodziny w Quebec'u, cechy małżonka(i), posiadanie dzieci oraz środki finansowe. Oferta pracy nie jest konieczna, jednakże można uzyskać za nią dodatkowe punkty. Dużym plusem jest znajomość języków urzędowych, przede wszystkim języka francuskiego, co odzwierciedla skala punktowa.

Niezwykle istotnym kryterium jest wykształcenie i zawód, i tutaj należy podkreślić, że za niektóre zawody można uzyskać więcej punktów, a za niektóre mniej, w zależności od tego, na jaką profesję jest obecnie zapotrzebowanie w Quebec'u.  Do pierwszej grupy zaliczone są m.in. geodezja, informatyka, inżynieria mechaniczna, pielęgniarstwo.  Co więcej, niektóre zawody dają pierwszeństwo rozpatrzenia. Posiadanie dyplomu ukończenia uczelni w Quebec'u umożliwia uzyskanie większej ilości punktów.

Wnioskodawcy mogą być również wzywani na rozmowę kwalifikacyjną, w czasie której oficer może przyznać dodatkowe punkty, jeśli kandydat na imigrację rokuje duże szanse na zaadoptowanie się do życia w Quebec'u.

Poddanie się badaniom lekarskim, które wykluczą poważne choroby jak i przedstawienie nieskazitelnego wyciągu z rejestru skazanych są koniecznym elementem procedury imigracyjnej. 

Sam okres rozpatrywania podań jest różny w zależności od ambasady. Uprzedzam jednak, że nie jest to procedura, której finału spodziewać się można w ciągu kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy.  Klienci muszą liczyć się z faktem, że standardowo rozpatrywanie wniosków o pobyt stały trwa średnio rok czasu.

Moje biuro służy pomocą prawną przy zakładaniu spraw o m.in. pobyt stały w programie prowincji Quebec dla zagranicznych pracowników wykwalifikowanych. Ta prowincja udziela specjalnej licencji, którą posiadam jako konsultant imigracyjny.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.