KANADYJSKIE PARTIE NA TEMAT PROBLEMU UCHODŹCZEGO

Wybory do rządu kanadyjskiego zbliżają się wielkimi krokami i coraz częściej opinia publiczna zadaje pytania odnośnie imigracji i problemu uchodźców z Syrii. 

W obliczu obecnego kryzysu, z którym mierzy się Europa coraz częściej kierowanymi pytaniami do rządu kanadyjskiego są: Jakie jest jego stanowisko? Oraz, czy Kanada przyjmuje dostatecznie sporo uchodźców? 
 

Partia liberalna (Liberal Party) deklaruje, że byłaby w stanie zaoferować: 

-  przyjęcie 25,000 uchodźców z Syrii poprzez bezpośrednie sponsorstwo rządu Kanadyjskiego, oraz współpracę z prywatnymi sponsorami by maksymalnie zwiększyć tę liczbę 

-  zainwestowanie dodatkowych 100 milionów dolarów na przyspieszenie - bez obniżenia standardów - procesowania uchodźców, jak również programów relokacyjnych do Kanady

-  przekazanie 100 milionów dolarów dla Organizacji Narodów Zjednoczonych - Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców aby wspomóc działania prowadzone przez organizacje na rzecz uchodźców
 

Partia socjal-demokratyczna (The New Democratic Party - NDP) deklaruje, że jest w stanie zapewnić przyjęcie większej liczby uchodźców - ok. 10,000 do końca roku oraz dodatkowych 36,000 w przeciągu najbliższych 4 lat. Ponadto, upewni się, że okresy procesowania aplikacji uchodźczych poprzez prywatnych sponsorów będą dużo krótsze i wydajniejsze (obecnie jest to okres do 5 lat). 

Zielona Partia (Ang. The Green Party) deklaruje zmianę przepisów imigracyjnych, mających na celu utrzymanie Kanady jako kraju otwartego i przygotowanego na nowe wyzwania związane z problemem uchodźczym. Partia prowadzi aktualnie dyskusje jak zdefiniować "środowiskowego uchodźcę" i wprowadzić niniejszą kategorię do obecnego systemu imigracyjnego. Celem zreformowanego systemu powinno być maksymalne zwiększenie szans na pomyślny proces osiedleńczy w Kanadzie oraz wzmocnienie instytucji obywatelstwa. Partia nie zgadza się z obecnym programem, który jej zdaniem jest niekonstytucyjny poprzez:

-  nieprzewidywanie benefitów zdrowotnych dla uchodźców,

-  przetrzymywanie osób, które pojawiły się w Kanadzie w sposób niekonwencjonalny (np. łodzią) do roku czasu, oraz

-  przetrzymywanie olbrzymiej liczby uchodźców wraz z rodzinami w więzieniach kanadyjnskich 

Partia deklaruje chęć zmiany przepisów oraz przyjęcie 25,000 syryjskich uchodźców do końca 2015 roku oraz kolejnych 40,000 w przeciągu najbliższych 5 lat.
 

Partia konserwatywna (The Conservative Party) również została zaproszona by wyrazić swoje poglądy na temat problemu uchodźczego, jednak nie zdecydowała się na to.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.