NADZIEJA DLA MAŁYCH KANADYJSKICH MIEJSCOWOŚCI NA PRZYCIĄGNIĘCIE NOWYCH IMIGRANTÓW

Rosnąca liczba rolniczych społeczności w Kanadzie liczy na przyciągnięcie nowo przybyłych imigrantów, wykazując potrzebę odwrócenia ostatnich trendów, wzmocnienia lokalnych rynków pracy i zbytu oraz zmniejszenia niedoboru pracowników. 

W ostatnich latach, więcej niż 25% stałych rezydentów w okręgach metropolitalnych stanowili imigranci, pozostawiając tylko 5% w mniejszych miejscowościach.  3 największe miasta kanadyjskie – Toronto, Montreal i Vancouver – razem tworzą skupisko prawie 60% imigrantów w całej Kanadzie. Dla kontrastu, tylko 30% kanadyjskiej społeczności mieszka w tych miastach, wykazując dużą rozbieżność w imigracyjnej i nie-imigracyjnej społeczności pomiędzy miejskimi a rolicznymi terytoriami.

Większość niewielkich rolniczych społeczności liczy na przyciągnięcie nowoprzybyłych imigrantów na swoje terytoria, głównie ze względów ekonomicznych. Po konsultacjach z lokalnymi przedsiębiorcami, główną drogą nabywania nowych mieszkańców wydaje się być prowincjonalny program (Provincial Nominee Program).  Kandydaci, którzy zdecydują się na aplikowanie poprzez ten program będą musieli wykazać chęć związania swojej przyszłości z danym terytorium oraz wspomóc rynek pracy poprzez podjęcie zatrudnienia. 

PRZYPADEK: Morden, Manitoba

Jedną z przykładowych miejscowości jest Morden, niewielkie miasteczko z liczbą ok. 8,000 mieszkańców w południowej części Manitoby, leżące 112 km na południowy-zachód od stolicy prowincji – Winnipeg. Wraz z czynnikiem bezrobocia na poziomie 3.1%, lokalni pracodawcy walczą ze znalezieniem odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników. Miejscowość aktywnie działa, wspierając prownicjonalny program (Manitoba Provincial Nominee Program) by znaleźć odpowiedni personel do najbardziej pożądanych zawodów. 

Większość kanadyjskich rolnych terenów ma jednak bardziej pasywną politykę w zachęcaniu nowo przybyłych imigrantów do osiedlenia się na ich terytoriach. 

Jednym z nielicznych wyjątków jest miasteczko Marden, w którym program prowincjonalny odniósł duży sukces. Dzięki aktywnej polityce i dużej liczbie chętnych pracodawców miasteczko powoli się rozwija. Współczynniki bezrobocia wciąż wskazują na niedobór pracowników, jednakże istnieją zawody wysoko pożądane takie jak: stolarze meblowi, spawacze, pracownicy fabryczni związani z przemysłem włókienniczym czy przedsiębiorcy mający doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Takie osoby nie powinny mieć żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Koszty życia w mniejszych miejscowościach są nieporównywalnie niższe niż w metropoliach. Jest to jeden z czynników przyciągających nowych emigrantów gdy muszą „na nowo” rozpocząć swoje życie. 

PRZYPADEK: Hrabstwo Simcoe, Ontario

Hrabstwo Simcoe, ulokowane na północ od Toronto, nad jeziorem Simcoe aż do wybrzeży zatoki Georgian Bay, jest kolejnym przykładem społeczności aktywnie poszukującej nowych mieszkańców. Temu dużemu, pasterskiemu okręgowi co roku przybywa ok. 650 nowych rezydentów. Sandra Lee, menadżer programu imigracyjnego dla hrabstwa Simcoe  zauważyła rosnący trend imigrantów przeprowadzających się z wielkich metropolii do mniejszych miejscowości, takich jak Simcoe. W zeszłym roku, hrabstwo Simoe uruchomiło internetowy portal, który pomaga nowym imigrantom w osiedleniu się oraz znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia na terenie hrabstwa. 

PROGNOZA

Większość zachodniej części Kanady była osiedlona przez emigrantów z krajów wschodniej Europy po wielkiej rządowej kampanii. Podczas gdy rządowe przepisy imigracyjne nie wskazują dokładnie na uprzywilejowanie konkretnych regionów czy też grup społecznych, jasne jest że rolnicze tereny po dziesiątkach lat stagnacji wracają do łask. Taka pozycja jest niezwykle pożądana z punktu widzenia zarówno nowoprzyjezdnych obcokrajowców, którzy mają ułatwioną drogę w emigracji do Kanady jak i danego regionu, który zyskuje nie tylko nowych wykwalifikowanych pracowników ale też nowych członków swojej społeczności.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.