ŁATWIEJSZE POZWOLENIE NA PRACĘ DLA ZAGRANICZNYCH PRACOWNIKÓW WYKONUJĄCYCH ZAWODY 
W PRZEMYŚLE FILMOWYM, TELEWIZYJNYM, MUZYCZNYM ORAZ TANECZNYM

Pewne zawody związane z przemysłem telewizyjnym, filmowym, tanecznym czy teatralnym  mogą okazać się przepustką do otrzymania tymczasowego pozwolenia na pracę w Kanadzie. Dnia 3 lutego 2016 roku, rząd kanadyjski ogłosił, że pewne prace w powyższych sektorach będą dodane do listy zawodów, zwolnionych z obowiązku aplikowania o zgodę z urzędu zatrudnienia (ang. LMIA-exempt).

W większości przypadków, kanadyjski pracodawca chcący zatrudnić pracownika z zagranicy musi wykazać, iż jest na rynku pracy zapotrzebowanie na tego typu zawód plus dodatkowy brak wykwalifikowanych Kanadyjczyków lub stałych rezydentów. Tego typu proces nazywa się LMIA (ang. Labour Market Impact Assessment), znany wcześniej jako LMO (ang. Labour Market Opinion). W niektórych przypadkach, gdy zatrudnienie pracownika zza granicy niesie za sobą duże korzyści ekonomiczne lub wpłynie pozytywnie na szanse rozwojowe dla Kanadyjczyków lub stałych rezydentów mogą wystąpić pewne wyjątki.

Od 17 lutego 2016 roku, zagraniczni pracownicy z przemysłu telewizyjnego lub filmowego, których zawód lub pozycja okażą się nieodzowne dla produkcji filmowej lub telewizyjnej będą upoważniały do skorzystania z powyższego wyjątku. 
Pracodawca musi wysłać ofertę zatrudnienia przez specjalnie przygotowany do tego celu portal, zanim w ogóle aplikacja o pozwolenie na pracę zostanie złożona. „Portal Pracodawcy” to rządowy program on-line,  który umożliwia kanadyjskim pracodawcom wysłanie ofert zatrudnienia dla zagranicznych pracowników, którzy jednocześnie są zwolnieni z obowiązku posiadania LMIA. Kanadyjscy oficerowie przeglądający oferty wysłane przez "Portal Pracodawcy" mogą prosić 
o okazanie dodatkowych dokumentów takich jak:

1. List popierający ofertę pracy z produkcji filmowej lub telewizyjnej,
2. List z odpowiedniej unii lub związku zawodowego

Dodatkowo, wjazd zagranicznego pracownika podejmującego zatrudnienie w tańcu, operze, orkiestrze, czy teatralnych wystąpieniach na żywo powinien przynosić wzajemne korzyści dla wszystkich Kanadyjczyków, w tym wystepujących artystów i zrzeszających ich organizacji artystycznych. Od tego samego dnia, tj. 17 lutego 2016 roku personel kreatywny pełniący kluczowe role w organizacjach typu non-profit działających na rzecz artystów i wykonawców oraz produkcji typu orkiestra, opera, przedstawienia teatralne oraz taneczne również może zakwalifikować się pod tego typu wyjątek. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.