DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ W KANADZIE?

Kanada jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów do studiowania i prześciga państwa takie jak Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Australię czy Francję. Obecnie, ponad 250.000 międzynarodowych studentów wybrało kanadyjskie uczelnie a liczba ta sukcesywnie wzrasta. 

Głównymi zaletami są: jakość uczelni oraz nauczania, relatywnie niskie koszty czesnego, bezpieczeństwo, opcje zatrudnienia po ukończeniu szkoły oraz droga do zdobycia stałego pobytu w Kanadzie. Wszystkie te czynniki przyciągają młodych ludzi z całego świata do aplikowania o pozwolenie na podjęcie nauki.
 

Światowej klasy uniwersytety oraz college

Większość kanadyjskich szkół, znana i ceniona jest ze swojego podejścia do nauczania, innowacji oraz badań. Choć szkoły różnią się swoimi rozmiarami, oferowanymi kierunkami i programami większość z nich cieszy się dużą popularnością oraz prestiżem, który pozwala na zbudowanie solidnej ścieżki edukacyjnej oraz kariery. Warto wspomnieć, że kanadyjski stopień naukowy, dyplom lub certyfikat są powszechnie rozpoznawane w krajach anglosaskich takich jak Australia, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.
 

Niskie koszty czesnego 

Kanada często wybierana jest przez studentów międzynarodowych z powodu niższych kosztów za czesne, materiały edukacyjne oraz opłaty administracyjne. Również koszty utrzymania, zakwaterowania oraz wyżywienia są konkurencyjne w stosunku do innych państw.
 

Praca w trakcie szkoły

Ważnym aspektem jest także możliwość podjęcia pracy w wymiarze 20 godzin tygodniowo podczas trwania nauki. Daje to studentom możliość utrzymania się oraz opłacenia bieżących wydatków.  Aby uzyskać prawo do pracy w trakcie podjęcia nauki trzeba spełniać następujące wymogi:

- Posiadać ważny study permit (pozwolenie na studiowanie) 
- Studiować w pełnym wymiarze godzin 
- Uczęszczać do instytucji, która jest akredytowana przez urząd imigracyjny do podejmowania studentów międzynarodowych oraz,
- Uczęszczać na program akademicki, profesjonalny lub zawodowy, który prowadzi do uzyskania tutułu naukowego, dyplomu lub certyfikatu.

Jeśli powyższe wymogi są spełnione kandydat ma prawo do: pracy w wymiarze (maksymalnie) 20 godzin tygodniowo w trakcie trwania nauki oraz pracy na pełen etat (w pełnym wymiarze godzin) podczas przerw wakacyjnych oraz zarządzonych przez uczelnie (letnie, zimowe i wiosenne przerwy).
 

Pozwolenie na pracę po ukończeniu edukacji

Jednym z popularniejszych kroków do uzyskania prawa stałego pobytu jest uczęszczanie do kanadyjskiej uczelni, a następnie otrzymanie prawa do pracy, które pozwala na zdobycie wymaganego doświadczenia zawodowego. Kanada jest jednym z niewielu krajów, które oferuje międzynarodowym studentom możliwość pozostania po uzyskaniu tytułu i zdobycia cennego doświadczenia. Niniejsze pozwolenie na pracę ma charakter otwarty, co oznacza, że można podjąć zatrudnienie dla dowolnie wybranego przez siebie pracodawcy oraz w trakcie trwania - zmienić go. Aby otrzymać takie pozwolenie należy ukończyć szkołę oraz złożyć podanie w ciągu 90 dni od jej ukończenia o przyznanie tzw. Post-Graduate Work Permit (study permit musi być ciągle ważny!). Długość pozwolenia zależy od długości trwania programu. Nie może być on jednak krótszy niż 8 miesięcy. Maksymalna długość work permitu to 3 lata (dla programów 3, 4 i 5-cio letnich). 
 

Droga do stałego pobytu

Wykwalifikowane doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas ważnego work permitu może kwalifikować studenta międzynarodowego do starania się o stały pobyt.

Co więcej, niektóre prowincje takie jak Kolumbia Brytyjska czy Quebec, posiadają własne prowincjonalne programy pozwalające na otrzymanie stałego pobytu. Przykładowo, Kolumbia Brytyjska posiada program dla absolwentów kanadyjskich uczelni nie wymagający od nich posiadania oferty pracy do ich aplikacji o stałą rezydenturę (w nowym systemie elektronicznym Express Entry). Studenci, którzy ukończą szkołę w prowincji Quebec mogą starać się o tzw. Quebec Selection Certificate w programie Quebec Experience Class (należy jednak pamiętać, że Quebec ma swoje własne, odrębne programy).
 

Kanada jest otwarta na studentów międzynarodowych

Obecnie liczba studentów z zagranicy wciąż wzrasta. Uczelnie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem a państwo nie jest nastawione na zyski z edukacji. Przeciwnie, głównym założeniem jest pozwolenie pozostania młodym, dobrze wykształconym imigrantom, którzy przyczynią się do budowania i wzmocnienia Kanady pod względem gospodarczym, ekonomicznym i  społecznym.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.