SYSTEM EXPRESS ENTRY WERYFIKOWANY BY POMÓC ZAGRANICZNYM STUDENTOM

John McCallum, Minister Imigracji, potwierdził, że rząd liberalny planuje złagodzić część regulacji i pomóc zagranicznym studentom w ich drodze do otrzymania stałego pobytu.

System Express Entry, przedstawiony i uruchomiony przez poprzedni rząd konserwatywny, był widziany jako droga do wypełnienia kanadyjskiego rynku pracy przez wysoce wykwalifikowanych pracowników zagranicznych.

Podczas spotkania w Toronto, John McCallum ogłosił, iż rząd liberalny ma zamiar złagodzić przepisy i ułatwić międzynarodowym studentom otrzymanie stałego pobytu. McCallum zdaje sobie sprawę, że droga do stałej rezydentury została zabrana wielu osobom, które nie spełniają obecnych wymogów formalnych. Uważa on, że to właśnie studenci należą do grupy osób, które najłatwiej i najszybciej są w stanie osiągnąć ekonomiczny sukces i osiąść w Kanadzie na stałe. Posiadają oni wszystkie niezbędne atrybuty tj. znajomość języka, tutejsze wykształcenie, znajomość rynku pracy i w wielu przypadkach profesjonalne doświadczenie zawodowe. 

Wg. rządu liberalnego, to studenci międzynarodowi powinni być pierwszymi na liście do otrzymania stałej rezydentury. 
Ponadto, liberałowie ogłosili ostatnio zmiany i przywrócenie części przepisów dot. Aktu o Obywatelstwie. Nowe przepisy, omawiane i poddawane obecnie głosowaniu w Parlamencie zakładają możliwość doliczenia połowy okresu przed otrzymaniem stałego pobytu (maksymalnie do roku) do czasu, po którym można rozpocząć starania o otrzymanie kanadyjskiego obywatelstwa.  Jest to ukłon w stronę przepisów obowiązujących poprzednio, zmienionych przez rygorystyczny rząd konserwatywny.

Zgodnie z ostatnim raportem ogłoszonym przez Kanadyjską Izbę Handlową, tzw. Labour Market Impact Assessment (ang. LMIA) czyli dokument uprawniający kanadyjską firmę do zatrudnienia pracownika zagranicznego jest jedną z największych usterek w systemie Express Entry. McCallum zapowiedział także przegląd tego programu i dostosowanie go do obecnych warunków ekonomicznych.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.