KANADA NA PIERWSZYM MIEJSCU ZA MOŻLIWOŚCI ORAZ WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ WYNIKI DOTYCZĄCE TOLERANCJI DLA EMIGRANTÓW

Kanada wciąż przoduje jako leader wśród państw najchętniej wybieranych na emigrację biorąc  pod uwagę możliwości dla obywateli i stałych rezydentów oraz wysoką tolerancję wobec osób imigrujących. 

Program "Social Progress Index", który prowadzony jest przez profesora Michaela Portera z Harvardzkiej Szkoły Biznesu, a w swoim składzie posiada również członków Uniwersytetu Oxford oraz pisma "The Economist" stworzył trzeci doroczny raport klasyfikujący 133 państwa według 52 różnych kategorii. 

Spośród 133 krajów, Kanada została sklasyfikowana na pierwszym miejscu biorąc pod uwagę "możliwości". Ta szeroka kategoria, zawiera w sobie następujące elementy:

  • Wolności osobiste: prawa polityczne, wolność słowa, wolność zrzeszania się, prawo do przemieszczania się, prawo do posiadania dóbr osobistych
  • Tolerancja: toleracja wobiec emigrantów, wobec osób homoseksualnych,  dyskryminacja i przemoc wobec mniejszości, sieć bezpieczeństwa, toleracja religijna
  • Dostęp do zaawansowanej edukacji: lata wyższego wykształcenia, średnia lat spędzonych w szkole przez kobiety, równość i dostęp do edukacji, wysoka ranga uniwerystetów w skali światowej
  • Wolność wyboru: wolność wyborów życiowych, wolność wyboru religii, wczesne małżeństwo, satysfakcjonujący poziom wiedzy dot. antykoncepcji oraz korupcji
Wczesny wiek zawierania małżeństw zdefiniowano jako odsetek kobiet zamężnych pomiędzy 15 a 19 rokiem życia i oceniono negatywnie (dla tego czynnika im niższy odsetek tym wyższa pozycja w rankingu).

Korupcja natomiast została zdefiniowana jako poziom korupcji w sektorze publicznym oparty na opinii eksperta w skali od 0 (bardzo skorumpowany) do 100 (wolny od korupcji).

Kanada otrzymała również wysokie noty za dostęp do elektryczności, jakości powietrza, umiejętności czytania i pisania oraz odsetku osób  uczęszczających do szkół średnich i wyższych. Co więcej, otrzymała najniższą możliwą punktację za negatywne czynniki takie jak zabójstwa, przemoc, terror polityczny czy niedożywienie dzieci.

Kanada była również wysoko punktowana przez  program Organizacji Narodów Zjednoczonych "Ludzki Kapitał i jego rozwój" za ostatnie 25 lat i ciągle przebywa w pierwszej 10 od momentu powstania programu w 1990 roku.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.