NOWY SYSTEM EXPRESS ENTRY - JAK DZIAŁA?

Dnia 1 stycznia 2015 roku, o godzinie 12:00 czasu wschodniego kanadyjski rząd uruchomił długo wyczekiwany system EXPRESS ENTRY. Powstał on po wspólnych naradach rządu federalnego, rządów prowincjonalnych, przedstawicieli kanadyjskich pracodawców oraz prawników imigracyjnych. Jest on wzorowany na podobnym systemie wprowadzonym w Australii czy Nowej Zelandii. Zawierają się w nim cztery główne programy do emigracji ekonomicznej: Federal Skilled Worker Program, Federal Skilled Trades Program, Canadian Experience Class i część programów prowincjonalnych (Provincial Nominee Program). Kandydaci, którzy kwalifikują się na jeden z powyższych programów będą mogli założyć swoje profile on-line (ang. "expression of interest") i zwiększyć szanse na otrzymanie stałego pobytu 
w krótszym czasie.

Głównymi założeniami programu jest to, by był on bardziej przystępny i szybszy czasowo a także przeprowadzany całkowicie on-line. Nie jest to jednak program emigracyjny sam w sobie a jedynie system, którego używa kanadyjski urząd imigracyjny aby wybrać odpowiednich kandydatów do złożenia aplikacji. Pożądani kandydaci to tacy, u których istnieje największa szansa na odniesienie sukcesu ekonomicznego po przybyciu do Kanady.  Sam program składa się z dwóch etapów:

1. Założenia konta oraz wprowadzenia wszystkich danych personalnych. Samo założenie profilu nie gwarantuje uzyskania zaproszenia, wszystkie czynniki tzw. kapitału ludzkiego - czyli wieku, edukacji, doświadczenia zawodowego i innych faktorów są punktowane a później cały profil trafia do puli kandydatów, którzy są umieszczani w rankingu wg. uzyskanej ilości punktów. Tylko kandydaci znajdujący się w czołówce, z najwyższą punktacją będą mogli liczyć na uzyskanie zaproszenia do dalszej procedury.

2. Po otrzymaniu zaproszenia do złożenia aplikacji na stały pobyt ("Invitation to Apply") kandydaci będą mieli wyłącznie 60 dni na złożenie całego kompletu dokumentów. Od momentu wysłania całej aplikacji, czas w jakim powinno zostać rozpatrzone podanie to 6 miesięcy.

Warto wspomnieć, że choć system wydaje się jasny i przejrzysty ma swoje twarde zasady. Aby w ogóle móc założyć profil, trzeba kwalifikować się na jeden z powyższych programów. Należy też poczynić wcześniejsze kroki przygotowujące nas do możliwości założenia profilu takie jak test językowy (angielski bądź francuski) czy ewaluacja dyplomów. Po stworzeniu swojego profilu będzie on "otwarty" co oznacza, że można uaktualniać dane np. dodać poprawione wyniki z testu językowego, ukończenie nowej szkoły lub zmianę pracodawcy. Może to spowodować wzrost punktacji, a co za tym idzie wskoczenie na wyższą pozycję w rankingu. Rząd kanadyjski planuje regularne tury, w których "wyławiani" będą najwyżej puntkowani kandydaci i zapraszani do dalszej procedury. Pierwsza tura przewidziana jest na koniec stycznia 2015 roku. 

Kandydaci, którzy zdążą przygotować swoje profile i spełnią wszelkie wymogi formalne staną przed szansą otrzymania zaproszenia do aplikowania o stały pobyt już niebawem.

EXPRESSENTRY WEBSITE
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.