WZROST LICZBY EMIGRANTÓW ODPOWIEDZIĄ NA ROZWÓJ KANADYJSKIEJ EKONOMII

Kanadyjska Rada (ang. Conference Board of Canada) wydała nowy raport, w którym znajduje się zapis, iż liczba emigrantów do Kanady powinna wzrosnąć do 413,000 przed 2030 rokiem.  Głównym celem jest wzmocnienie kanadyjskiej ekonomii i jej dalszy rozwój. Raport podkreśla, że potrzeba zwiększenia emigrantów jest odpowiedzią na ciągle starzejące się społeczeństwo kanadyjskie. Przewiduje się też, że bez wprowadzenia znaczących zmian do obecnych przepisów (a w tym znacznego zwiększenia liczby emigrantów), koszty utrzymania osób przebywających na rentach i emeryturach mogłyby zachwiać sytuacją gospodarczą w nadchodzących dekadach.

Raport proponuje pewne scenariusze związane z przyszłością kanadyjskiej populacji. Jasnym jest fakt, że emigracja do Kanady stanowi jeden z najważniejszych czynników, tuż obok poprawienia wskaźnika płodności (1.6 urodzeń przypadający na jedną kobietę w 2015 roku nie jest uważany za wystarczający do utrzymania ekonomii). W najbardziej optymistycznym założeniu, przewiduje się, że zaproszenie do 413,000 emigrantów ekonomicznych przed 2030 rokiem spowoduje drastyczny wzrost gospodarczy. Raport przyznaje, że być może sprowadzenie dodatkowej liczby emigrantów nie rozwiąże całkowicie problemu, ale w dużej mierze spowoduje zniwelowanie szeregu negatywnych skutków. W momencie, gdy populacja kanadyjska starzeje się, program opieki społecznej musi wciąż rozwijać się i ulegać zmianom by wesprzeć osoby potrzebujące. 

W międzyczasie, spora liczba ofert pracy mogłaby zostać udostępniona młodym osobom, które będą w stanie zapełnić wolne pozycje. Raport zapewnia, iż zaproszenie emigrantów ekonomicznych będzie dużo szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż próba podniesienia współczynnika narodzin. Przewiduje się, że do 2100 roku Kanada będzie domem dla 54 milionów ludzi. Jeśli przewidywania zawarte w raporcie się sprawdzą, należy spodziewać się w nadchodzących latach szeregu zmian w przepisach emigracyjnych.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.