"MOBILITÉ FRANCOPHONE" - NOWY PROGRAM DLA FRANCUSKOJĘZYCZNYCH PRACOWNIKÓW ZAGRANICZNYCH

Na początku czerwca 2016 roku otworzony został nowy program, który dołączył do grupy programów wspierających mobilność między państwami. "Mobilité Francophone", bo tak nazywa się owy program, ma na celu ułatwienie zatrudnienia bilingualnym pracownikom zagranicznym w pewnych regionach Kanady, poza prowincją Quebec.
Nowa inicjatywa zwalnia kanadyjskich pracodawców z konieczności aplikowania o tzw. LMIA (ang. Labour Market Impact Assessment) czyli zatwierdzoną przez kanadyjski urząd zatrudnienia ofertę pracy. Pracodawcy chcący zatrudnić dwujęzycznych pracowników zza granicy (posługujących się językiem angielskim i francuskim) w pozycjach wykwalifikowanych (menagerskich, profesjonalnych, technicznych i rzemieślniczych – NOC 0, A albo B) nie będą musieli przechodzić powyższego procesu w sytuacji gdy oferta pracy pochodzi z francuskojęzycznej mniejszości poza prowincją Quebec. 

LMIA jest dokumentem stwierdzającym pozytywny lub neutralny wpływ na kanadyjski rynek pracy w przypadku gdy zatrudniana jest osoba z za granicy. Dla większości pracodawców jest to skomplikowany i długotrwały proces nie gwarantujący w 100% pozytywnej decyzji. Głównie z tego powodu, otworzenie nowego programu dla dwujęzycznych osób oraz kanadyjskich pracodawców poszukujących tego typu pracowników jest nie lada ułatwieniem. 

Rząd kanadyjski zaznacza, że zdecydowana większość miejsc pracy jest angielskojęzyczna. Wprowadzenie tego typu programu ma na celu promocję kultury oraz języka francuskiego a także przyciągnięcie większej liczby wykwalifikowanych, dwujęzycznych pracowników zagranicznych. 

Osoby pracujące w Kanadzie na pozwoleniu na pracę zdobytemu dzięki "Mobilité Francophone” będą mogły uzyskać wartościowe doświadczenie zawodowe w Kanadzie, które ma kluczowe znaczenie przy aplikowaniu o stały pobyt. Imigracja ekonomiczna możliwa jest m.in.  poprzez Express Entry lub dzięki jednemu z programów prowincjonalnych. 
"Mobilité Francophone" jest stworzony specjalnie dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, którzy są w stanie wykonywać obowiązki w dwóch językach a tym samym pomóc danemu pracodawcy świadczyć usługi lokalne i na arenie międzynarodowej. 

Rząd kanadyjski ma również nadzieję na wzrost francuskojęzycznych pracowników w kraju, aż do 4% wszystkich emigrantów ekonomicznych poza prowincją Quebec do 2018 roku.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.