ZMIANY DOTYCZĄCE PROWINCJI QUEBEC ORAZ JEJ PROGRAMÓW IMIGRACYJNYCH

Premier Quebec, Philippe Couillard przedstawił swoje plany dotyczące  zaproszenia większej liczby imigrantów do prowincji Quebec poprzez programy emigracji ekonomicznej. Swoje zamierzenia przedstawił na dorocznym 32. zjeździe Partii Liberalnej w Montrealu, która odbyła się 14 czerwca 2015 roku.

Quebec przyjmuje rocznie około 50,000 nowych imigrantów. W tejże prowincji odnotowano niską liczbę narodzin w stosunku do wzrastającej liczby osób starzejących się (przechodzących na emeryturę). Zdaniem Philippe Couillard zwiększenie liczby imigrantów na terenie Quebec jest niezbędne by zaspokoić obecne potrzeby na rynku pracy.
"Immigracja nie jest wyborem, jest natomiast zobowiązaniem. Musimy zachęcać i zatrudniać utalenowane jednostki z całego swiata"- zaznaczył Philippe Couillard.

Obecnie Quebec Skilled Worker Program jest zamkniety dla aplikantów żyjacych w prowincji Quebec. Rząd ogłosił jednak plany na jego wznowienie dla 6,300 aplikantów na przestrzeni lat 2015-2016.

Quebec oferuje także Quebec Experience Class program, który pomaga studentom oraz tymczasowym pracownikom przebywającym na terenie prowincji  w otrzymaniu statusu stałego rezydenta.

W 2015 roku rząd Quebec zaproponował szereg zmian oraz ulepszył istniejące już akty imigracyjne.

Rząd Quebec ogłosił również, że przyszła polityka imigracyjna będzie zainspirowana kanadyjskim modelem opartym na systemie Express Entry, który aktualnie zajmuje się selekcją kandydatów do otrzymania stałego pobytu. Minister Imigracji na terenie prowincji Quebec, Kathleen Weil, również zaznaczyła, że partia liberalna stawia sobie za cel w 2015 roku szerokie reformy imigracyjne. Liberałowie rozpoczęli już debatę od publicznej konsultacji dotyczacą różnorodności oraz globalizacji.

"Wszystkie informacje dotyczące imigracji, na przestrzeni 2015 roku, na terenie prowincji Quebec są pozytywne dla potencjalnych kandydatów, którzy aktualnie pracują lub studiują na terenie prowincji lub obecnie przebywają w innych krajach. Z aktualnie rządzącą partią liberalną sytuacja wygląda obiecująco dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani życiem w prowincji Quebec". 

Quebec wciąż jest prowincją bardzo atrakcyjną jesli chodzi o imigrację, szczególnie miasto Montreal, które niedawno zostało utytułowane przez magazyn "The Economist" drugim najlepszym miastem na świecie jeśli chodzi o standard życia. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.