NOWOŚCI I ZMIANY - CZYM JEST "EXPRESS ENTRY"?

W kwietniu 2014 roku przedstawiono nowy projekt zmian, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Wówczas zacznie funkcjonować nowy system, rozpatrujący aplikacje imigracyjne w 4 głównych programach: Federal Skilled Workers, Federal Skill Trades, Canadian Experience Class i Business Class. "Express Entry" bo taką nosi nazwę niniejszy program, jest skonstruowany na wzór modeli funkcjonujących obecnie w Australii i Nowej Zelandii. 

Szczegółowe informacje nie są jeszcze podane do wiadomości publicznej ale ogólny zarys został przedstawiony już przez rząd kanadyjski. Głównym założeniem systemu jest ukierunkowanie go na przyspieszenie rozpatrywania aplikacji (skrócenie okresu z dwóch lat do 6 miesięcy) oraz zmianę podejścia z zasady "kto pierwszy, ten lepszy" na wyszukiwanie kandydatów z najbardziej odpowiednim profilem kwalifikacyjnym.  Każda osoba, która zdecyduje się na emigrację, bedzie musiała odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących jej kwalifikacji zawodowych, edukacyjnych, znajomości języka angielskiego itd. Na tej podstawie, będzie wyszukiwana zgodność pomiędzy kandydatem a przyszłym pracodawcą,  który będzie najlepiej spełniał wymogi na obecnym rynku pracy. Osoby spełniające wszelkie wymagania mogą spodziewać sie krótszego okresu rozpatrywania ich aplikacji. Więcej szczegółów dotyczących niniejszego systemu nie jest znanych, mają być one przedstawione w niedalekiej przyszłosci. Problem polega na tym, że najprawdopodobniej  podania imigracyjne będą uzależnione od zainteresowania potencjalnych pracodawców. 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.