NAJNOWSZE ZMIANY W SYSTEMIE EXPRESS ENTRY

Urząd Imigracyjny (ang. IRCC) wprowadza szereg zmian do systemu Express Entry. Niniejsze uaktualnienia będą miały ogromny wpływ na kandydatów starających się o stały pobyt w jednym z trzech programów: dla wykwalifikowanych pracowników (Federal Skilled Worker), rzemieślników (Federal Skilled Trades) oraz dla osób z rocznym doświadczeniem pracy w Kanadzie (Canadian Experience Class).

Niedawno ogłoszona aktualizacja przepisów wejdzie w życie dnia 19 listopada 2016 roku. 

Znaczącym zmianom poddane będą oferty pracy potwierdzone przez urząd zatrudnienia (LMIA):

- Oferty pracy zatwierdzone przez urząd zatrudnienia w jednej z menadżerskich pozycji (grupy 00 z NOC) otrzymają 200 punktów
- Oferty pracy zatwierdzone przez urząd zatrudnienia w pozostałych pozycjach otrzymają 50 punktów.

Poprzednio, wszystkie oferty pracy zatwierdzone przez urząd zatrudnienia były nagradzane dodatkowymi 600 punktami. Od 19 listopada, kandydaci z kwalifikującą się ofertą pracy będą mieli przyznane tylko 200 lub 50 punktów w zależności od pozycji. Co więcej, pewne kategorie pozwoleń na pracę będą miały przyznane dodatkowe punkty mimo braku LMIA. Prócz posiadaczy LMIA (z zaakceptowanymi ofertami pracy) punkty przyznawane będą osobom posiadającym pozwolenia wydane na mocy międzynarodowej umowy (np. NAFTA) lub mającymi znaczny wpływ na rozwój gospodarki kanadyjskiej (intra-company transfers, czyli wewnętrzny transfer do oddziału firmy w Kanadzie).  W obu wymienionych przypadkach pracownik musi pracować przynajmniej rok a oferta pracy musi być wydana przez tego samego pracodawcę, który widnieje na pozwoleniu o pracę.

Wprowadzono również nową punktację dla osób posiadających kanadyjską edukację:

- 0 punktów, dla osoby posiadającej dyplom szkoły średniej,
- 15 punktów, dla osoby posiadającej dyplom/certyfikat z rocznego lub dwuletniego programu (college/ uniwersytet),
- 30 punktów, dla osoby posiadającej:
     - Dyplom z programu co najmniej 3 letniego,
     - Dyplom z programu uniwersyteckiego (licencjat, magister),
     - Dyplom z programu doktoranckiego (PhD).

Punkty przyznane będą tylko osobom, które studiowały w kanadyjskiej placówce, na programie w pełnym wymiarze godzin i były obecne w Kanadzie, co najmniej 8 miesięcy. Przed wprowadzeniem niniejszych zmian, studenci międzynarodowi nie mieli przyznawanych żadnych dodatkowych punktów za edukację
w Kanadzie.

Kolejną znaczącą zmianą, jaką wprowadza Urząd Imigracyjny jest zwiększenie limitu czasowego na złożenie kompletnej aplikacji o stały pobyt. Poprzednio po otrzymaniu zaproszenia, kandydat miał 60 dni na złożenie podania, natomiast według nowych przepisów dostanie on 90 dni na skompletowanie niezbędnych dokumentów.
Warto podkreślić, że kandydaci otrzymujący nominację z prowincji (PNP) wciąż będą mieli przyznawane 600 punktów. Nowy plan imigracyjny na 2017 rok przewiduje przyjęcie około 51,000 nowych, stałych rezydentów, co oznacza wydawanie znacznie większej ilości zaproszeń w nadchodzących losowaniach.
 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.