NOWY SYSTEM ON-LINE DLA PRACODAWCÓW KANADYJSKICH

Urząd Imigracyjny (ang. Citizenship and Immigration Canada, CIC) uruchomił nowy system on-line, Portal Pracodawcy, do procesowania ofert zatrudnienia składanych przez kanadyjskich pracodawców dla pracowników zagranicznych poprzez programy dot. międzynarodowej mobilności. Portal rozpoczął swoją działalność dnia 26 października 2015 roku.
Oferty pracy składane przez pracodawców kanadyjskich i zwolnione z obowiązku akceptacji przez urząd zatrudnienia (Employment and Social Development Canada) muszą zostać zarejestrowane na Portalu Pracodawcy przed złożeniem aplikacji o pozwolenie na pracę przez pracownika zagranicznego (aplikacja papierowa/ on-line, pojawienie się na granicy kanadyjskiej). 

Wewnętrzny transfer pracownika do oddziału kanadyjskiego, oferty w ramach północno-amerykańskiej unii (NAFTA) czy program mobilności oparty na umowach bilateralnych to tylko niektóre przykłady niewymagające oferty pracy potwierdzonej przez kanadyjski urząd zatrudnienia. 

W większości przypadków aby zatrudnić tymczasowego pracownika zza granicy w ramach jednego z programów mobilności, pracodawcy są zobowiązani do:

- dokonania opłaty imigracyjnej w wysokości $230 tzw. employer compliance fee
- przesłania wypełnionej oferty zatrudnienia poprzez Portal Pracodawcy

Jeśli zagraniczny pracownik posiada otwarte pozwolenie na prace, pracodawcy zwolnieni są z powyższego obowiązku. Otwarte pozwolenie na prace zezwala na podjęcie zatrudnienia u jakiegokolwiek pracodawcy w Kanadzie (oczywiście z pewnymi ograniczeniami np. w zawodach medycznych czy wymagających licencji prowincjonalnej). Przykładami tego typu mogą być pozwolenia na pracę dla międzynarodowych absolwentów kanadyjskich uczelni, uczestnicy programów wymiany kulturalnej (International Experience Canada), kandydaci aplikujący o stały pobyt w pewnych programach, oczekujący na podjęcie decyzji małżonkowie/ partnerzy kanadyjskich obywateli/ rezydentów.

W sytuacji gdy zagraniczny pracownik nie posiada otwartego pozwolenia na pracę, pracodawca musi dokonać opłaty i wysłać aplikację przez Portal Pracodawcy.

Portal Pracodawcy jest następcą formy IMM5802. Pytania zawarte na portalu pokrywają się z tymi, które zawierała wyżej wspomniana forma. Informacja podana przez pracodawcę może być użyta w późniejszym czasie do przeprowadzenia audytu. Z tego względu powinna być zgodna z prawdą i na bieżąco uaktualniona. 

Po stworzeniu przez pracodawcę profilu, należy kliknąć w "submit an offer of employment", które przeniesie go do pytań dot. Biznesu tj. liczby pracowników, sektora, dokładnych informacji odnośnie proponowanej oferty itp. Po wypełnieniu formularza pracodawca zostanie poproszony o dokonanie opłaty on-line na stronie CIC w wysokości $230. Po spełnieniu powyższych wymogów pracodawca otrzyma numer, który musi przekazać swojemu pracownikowi. Numer ten będzie niezbędny w aplikacji o pozwolenie na pracę.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.