SPONSOROWANIE RODZICÓW - WZNOWIENIE PROGRAMU

Wielu obywateli kanadyjskich przez lata namawia swoich rodziców do przyjazdu do Kanady na stałe, ale rodzice wolą pozostać w Polsce. Po latach jednak takie osoby często czują się bardzo samotne, odizolowane od rodziny, dlatego zmieniają swoją decyzję. I w tym momencie pojawiają się problemy. Otóż - wolą rodziców jest natychmiastowy przyjazd, a to nie jest, niestety, możliwe.  Przez ostatnie dwa lata, program umożliwiający złożenie wniosku o sponsorstwo był całkowicie wstrzymany, innymi słowy, "sponorstwo" było niemożliwe.  Urząd Imigracyjny zapowiedział jednak wznowienie programu z dniem 2 stycznia 2014 roku wprowadzając znaczne ograniczenia w ilości wniosków tj. do 5,000 rocznie oraz wiele trudnych do spełnienia wymogów od sponsora.

Wiele osób nie rozumie, że nawet w klasie rodzinnej muszą być spełnione pewne wymogi, aby można było sprowadzić rodziców do Kanady. Należy m.in. dysponować odpowiednimi środkami finansowymi oraz podpisać zobowiązanie finansowe.  Dotychczas, tylko dochód sponsora za rok poprzedzający złożenie podania był brany pod uwagę, natomiast w roku 2014, trzeba będzie przedstawiać odpowiednie zarobki aż za trzy lata wstecz.  Ponadto, zarobki te muszą być wyższe, gdyż rząd kanadyjski musi mieć pewność, że sponsor jest w stanie pokryć wszystkie potrzeby sponsorowanego przez siebie rodzica czy dziadka. 

Zobowiązanie finansowe zostało wydłużone z 10-ciu do 20-tu lat.  Ta zmiana oznacza między innymi, że rodzice nie nabędą prawa do emerytury kanadyjskiej przed upływem dwudziestego roku pobytu w Kanadzie. 

Kolejne ograniczenie dotyczy osób, które mogą być "włączone" dodatkowo do podania o pobyt stały sponsorowanych rodziców tzn. ich dzieci.  W ubiegłych latach program obejmował wszystkie dzieci, które nie ukończyły 22 roku życia; dzisiaj jedynie te, które mają mniej niż 18 lat będą miały możliwość starania się o pobyt stały. 

Pomimo faktu, iż łączenie rodzin nadal pozostaje priorytetem Urzędu Imigracyjnego, wymogi są zaostrzane a czas oczekiwania jest relatywnie bardzo długi.  Powodem tego jest duża liczba oczekujących, których podania złożone lata wcześniej wciąż czekają na rozpatrzenie. Dlatego nie wolno przyjmować za pewnik, że sprawa zostanie załatwiona "od ręki", gdyż nic nie odbywa sie automatycznie. Sam fakt, iż dzieci są obywatelami Kanady nie oznacza, że rodzice mogą przyjechać do nich w dowolnym momencie i zostać tu na stałe. Dzieci mogą natomiast ich sponsorować dzięki istnieniu odpowiedniego programu, w oparciu o który rodzice mają szansę otrzymać pobyt stały.

Nieznajomość procedury jest czesto powodem, dla którego rozstrzygniecie sprawy, a tym samym przyjazd, następuje znacznie później niż zakładał plan. Skoro bowiem zainteresowanym osobom wydaje się, że decyzja w sprawie zapada właściwie od razu, w sytuacji, gdy planują sprowadzić rodzinę dopiero za jakiś czas, nie spieszą się ze złożeniem aplikacji. 

Tymczasem w przypadku sponsorowania rodziców rozpatrywanie podań trwa kilka lat (przy założeniu, że są dobrze przygotowane). Dlatego zawsze podkreślam, że jeśli chcą Państwo sprowadzić rodziców, stosowne działania trzeba podjąć zaraz. Należy pamiętać, że po pierwsze program ten raz już został wyeliminowany i nie możemy przewidzieć czy rząd kanadyjski będzie oferował tę opcję w przyszłości, a po drugie ilość miejsc na rok 2014 jest bardzo ograniczona.
 
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.