CO TURYŚCI POWINNI WIEDZIEĆ O ELEKTRONICZNEJ AUTORYZACJI WJAZDU DO KANADY

W tym roku Kanada wprowadza elektroniczną autoryzację wjazdu (ang. eTA, Electronic Travel Authorization) dla obywateli z krajów, które objęte są ruchem bezwizowym. Podróżni mogą znać podobny system ESTA, operujący od wielu lat w Stanach Zjednoczonych z dużym powodzeniem.

Rząd kanadyjski ogłosił, że od dnia 29 września 2016 roku, elektroniczna autoryzacja będzie obowiązkowa dla wszystkich pasażerów z krajów objętych ruchem bezwizowym i podróżujących drogą powietrzną. Wyjątkami są obywatele amerykańscy czy też osoby posiadające ważną kanadyjską wizę (np. pozwolenie na pracę lub studia).  Do dnia 29 września br. Pasażerowie nie posiadający eTA mogą wsiąść na pokład samolotu, o ile posiadają odpowiednie dokumenty podróżnicze tj. ważny paszport.

Pierwotna data wejścia w życie eTA ustalona była na 15 marca 2016r. Ogłoszony okres przejściowy ma na celu całkowite przygotowanie i wdrożenie nowej regulacji. Kończy się on z dniem 29 września.
 

Czym jest eTA?

To nowy system on-line pozwalający obywatelom krajów objętych ruchem bezwizowym na wypełnienie formularza elektronicznego przed przylotem do Kanady. Forma ta zawiera szereg pytań personalnych oraz dotyczących kryminalności i schorzeń medycznych.

Do wypełnienia podania, aplikanci potrzebować będą: 

- ważny paszport z kraju objętego ruchem bezwizowym,
- kartę kredytową do uiszczenia opłaty w wysokości $7 CAD,
- dostęp do internetu oraz ważny adres e-mail

W większości przypadków eTA będzie przyznana w ciągu kilku najbliższych minut po elektronicznym wysłaniu podania. Numer przypisany będzie do konkretnego paszportu. ETA będzie ważna na okres 5 lat od dnia jej przyznania, lub na okres krótszy w jednym z poniższych przypadków:

- gdy paszport aplikanta ma krótszą datę ważności
- do dnia, w którym eTA jest anulowana, lub
- do dnia, w którym nowa eTA jest wydana

ETA zawiera wszystkie dane aplikanta takie jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, narodowość, dane paszportu. 
 

Kto potrzebuje eTA?

ETA wymagane jest od wszystkich obywateli z krajów objętych ruchem bezwizowych a więc: Andora, Anguilla, Antigua i Barbuda, Australia, Austria, Bahamy, Barbados, Belgia, Bermudy, Chile, Chrowacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francia, Niemcy, Grecja, Wegry, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Płd. Korea, Łotwa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Singapur, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Taiwan, Turks and Caicos i Wielka Brytania.

Istnieje też szereg wyjątków, które nie muszą starać się o eTA przed przyjazdem do Kanady. Obywatele krajów, z których wymagane jest uzyskanie wizy muszą starać się o otrzymanie tzw. TRV (ang. Temporary Resident Visa). Jest to dokument wydawany przez Kanadyjski Urząd Imigracyjny, który potwierdza, iż kandydat spełnił wszelkie wymogi, aby być wpuszczonym do kraju, jako tymczasowy rezydent. Najczęściej tego typu dokumenty upoważniają do wielokrotnego wjazdu do Kanady.
 
 
. Maria Krajewska,  licencjonowany konsultant imigracyjny, członek ICCRC

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.