CIEKAWOSTKI RÓŻNISTE

Bardzo lubię odwiedzać kopalnię wiadomości o kinie - stronę The Internet Movie Database (w skrócie IMDb.com) i zaglądać w zazwyczaj obszerną zakładkę 'Trivia' danego filmu. Ostatnio w polskiej TV leciały filmy mistrza Stanleya Kubricka - z okazji jego 87 urodzin, i poczytałem sobie o kulisach i licznych ciekawostkach dotyczących dwóch jego dzieł - 2001 Odysei Kosmicznej oraz Lśnienia (The Shining). 

Kubrick był znany ze swego wręcz obsesyjnego perfekcjonizmu, i nagminnie skupiał się na właściwie nieistotnych szczegółach z taką samą uwagą jak na wszystkich ważnych elementach swoich dzieł. Tak na przykład możemy przeczytać całą - na dobre kilkaset słów - dokładną instrukcję obsługi toalety kosmicznej w warunkach zerowej grawitacji, która pojawia się niezbyt wyraźnie na ścianie przez paręnaście sekund w jednym ujęciu z Odysei Kosmicznej. Lub o pisaniu na maszynie konkretnego zdania ze Lśnienia, tylko po to aby DŹWIĘK odpowiednich klawiszy odpowiadał pisanemu zdaniu. Właściwie każdy film Kubricka to olbrzymia lista anegdot i ciekawostek z planu zdjęciowego i ogólnej produkcji. Facet był geniuszem, jednym z wielkich twórców kina, i legendą już za życia. Co ciekawe, dla nas Polaków, gdzieś wśród jego przodków był także nasz obywatel. 

Obejrzałem w kinie najnowszą produkcję z Al'em Pacino, taki słodko-kwaśny melodramat, w którym gra on podstarzałego piosenkarza popowego. Po polsku Idol (Danny Collins) kręci się wokół zaczerpniętej z życia dość niezwykłej anegdoty. Prawdziwy piosenkarz Danny Collins otrzymał w latach 70’, na początku swej kariery muzycznej, krótki list od Johna Lennona i Yoko Ono z dobrymi radami oraz numerem telefonu. Niestety list dotarł do niego 40 lat później. Choć oczywiście zastanawia się jak by wyglądała jego kariera gdyby wtedy dostał ten list i skontaktował się z Lennonem, to obecnie przeczytanie listu stanowi punkt wyjścia do filmu i skłania go do nawiązania kontaktu z nigdy nie widzianym synem, jak i dokonania innych pozytywnych zmian w swoim życiu. Film ten dla mnie wpisuje się w serię solidnych historii o starszych ludziach, którzy wciąż poszukują sensu życia, takich jak wspaniały About Schmidt z Jackiem Nicholsonem, lub This Must Be the Place z Sean'em Pennem. 

Zupełnym przypadkiem natrafiłem w TV na dość intrygującą produkcję francusko-włoską pt.: Nie Oglądaj Się (Ne Te Retourne Pas). W roli głównej dwie wspaniałe (i piękne) aktorki europejskie - Sophie Marceau oraz Monica Bellucci. Piszę w roli, a nie w rolach, ponieważ obie grają tą samą osobę. Ustatkowana pisarka francuska zaczyna zauważać dziwne zmiany w swoim otoczeniu, oraz sama doznaje powolnej i przerażającej metamorfozy w inną kobietę. Są tu pewne wątki ze Wstrętu Polańskiego, szczypta Davida Lyncha, no i Franza Kafki. Wygląda też na to, że subtelnie użyto komputerowych efektów specjalnych aby zilustrować realistycznie to co się dzieje. Najpierw myślimy, że jest ona chora psychicznie, doznaje halucynacji i traci kontakt z rzeczywistością. Konkluzja oraz wytłumaczenie tego co się z nią dzieje są dość niezwykłe i oryginalne, więc nic więcej tu nie zdradzę. 

Akurat gdy piszę ten tekst wypada 70-ta rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki - i chyba z tej doniosłej okazji wyświetlono w TV film pt.: Projekt Manhattan (oryginalny tytuł - Fat Man and Little Boy). Reżyser - Roland Joffé - nigdy nie był moim ulubionym - większa pretensja niż talent. Tak i tu, popełnił dość sprawny i edukacyjny dramat historyczny o amerykańskich naukowo-polityczno-wojskowych kulisach stworzenia pierwszej bomby atomowej. Warto obejrzeć dla Paula Newmana oraz kilku innych znanych aktorów, choć szczerze mówiąc jest to bardziej temat na dobrą, wyczerpującą książkę (np. w wykonaniu Richarda Rhodes’a) niż na pełnometrażowy film. 

pozdrowienia,
 
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.