KWIETNIOWE DE FACTO PLECENIE 

Uff, świat się pięknie budzi po zimie. W Polsce była ona niezwykle łagodna w tym roku, ale mimo wszystko, nie ma jak ciepłe słoneczko i radosne świergolenie ptaszyn. Niestety, Warszawa, gdy jest gorąco jest raczej męczącym miastem. Korki, tłumy na ulicach, hałas, spaliny.

Opiszę teraz kilka obejrzanych właśnie zeszłorocznych filmów, które mają to wspólnego, że są opartymi na faktach ambitnymi produkcjami amerykańskimi. Pewne historie z życia wzięte są często bardziej niesamowite od tych wymyślanych. 

Mimo moich poprzednich deklaracji, nie mogłem się oprzeć i obejrzałem film, który właśnie zapewnił Leo DiCaprio Oscara za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. The Revenant (Zjawa po polsku), jest, jakby nie było, świetnym filmem. Historia dość prosta, acz niezwykle dramatyczna, jest także oparta na faktach. Handlarze futrami i osadnicy na kontynencie Amerykańskim - początek XIX wieku. Walczą z Indianami, z surową zimową naturą i często gęsto między sobą. Nasz bohater trafia pod łapy niedźwiedzia grizzly i zostaje pozostawiony pół martwy przez podstępnego kompana - świetny Tom Hardy. Po czym wyrusza na długą przeprawę przez lasy, góry i rzeki aby ukarać zabójcę swego pół-indiańskiego syna. 

Film bardzo mi przypominał dzieło genialnego autora filmowego Terrence’a Malick’a. Jego realistyczny a zarazem poetycki film The New World (Nowy Świat) miał podobny styl i był osadzony w podobnych realiach. W Zjawie mamy historię i rzeczywistość, które mogłyby spokojnie dziać się w czasach człowieka jaskiniowego, bez cywilizacji i właściwie bez etyki. Każda postać kieruje się tu lepszymi lub gorszymi instynktami. Co szczególnie zachwyca w Zjawie to obraz i fantastyczna kamera, obracająca się na wszystkie strony, tak jakby nie było ekipy filmującej tylko sam kamerzysta kręcący się po danej dynamicznej scenie.

Big Short jest filmem ciekawym, acz trudnym w odbiorze i często niezrozumiałym dla laika. Rzecz się dzieje na początku XXI wieku w Nowym Jorku, gdy paru łebskich ekonomistów i finansistów przewidziało nadchodzący (w 2008 roku) kryzys ekonomiczny związany z nadmuchanym rynkiem nieruchomości. Zainwestowali wtedy odpowiednio, ku szczerym zdziwieniu i uśmieszkom innych ludzi z branży, i ewentualnie zarobili grube miliony gdy kryzys w końcu nadszedł. Dużo tu terminologii i skomplikowanych układów finansowych, ale napięcie jest namacalne. Jak wiadomo teraz, wielkie amerykańskie firmy inwestycyjne stworzyły mega-piramidę finansową, która musiała się w pewnym momencie zawalić. Świetna ekipa aktorska, czyli nieśmiertelny Christian Bale, Steve Carell i Ryan Gosling, także są atutem tej opartej na faktach opowieści. 

Spotlight to kino śledcze w najlepszym stylu, bardzo podobne do klasycznego już All the President's Men (Wszyscy Ludzie Prezydenta) z 1974 roku o aferze Watergate. Tutaj, w 2002 roku, ekipa wyspecjalizowanych w żmudnych dochodzeniach dziennikarzy z gazety Boston Globe zajęła się trudnym i szokującym tematem nagminnego i systematycznego molestowania dzieci przez wysoko postawionych księży katolickich.

A The Walk fachowego Roberta Zemeckisa opowiada ciekawą historię niesamowitego wyczynu francuskiego linoskoczka Philippe'a Petit z 1974 roku. Śmiałek ten, z pomocą przyjaciół, odważył się nielegalnie przerzucić stalową linę i pospacerować pomiędzy szczytami nowopowstałych wieży nowojorskiego World Trade Center. Film jest ładną laurką dla tego pięknego obiektu architektonicznego, który zniknął w wiadomych okolicznościach w 2001 roku. Jest też dość przewrotnym i precyzyjnym uwiecznieniem 'pokojowego' aktu terrorystycznego, który zapisał się jako jedna ze wspanialszych legend nowojorskich. Największym atutem tego filmu są nowoczesne efekty specjalne, które pozwoliły na spektakularne odtworzenie tego wyjątkowego wydarzenia, które nawiasem mówiąc, nie zostało wtedy oryginalnie sfilmowane, nie licząc zdjęć fotograficznych. A propos zdjęć i filmowania, cieszy polskie serce, że ta produkcja powstała także dzięki talentom naszego kamerzysty Dariusza Wolskiego, który stał za kamerą wielu znakomitych filmów Hollywoodzkich ostatnich dekad. 

wasz
 
. Artur Kozłowski
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 3T3, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.