IM STARSZY, TYM LEPSZY

To tytuł bardzo optymistycznej książki pary neurobiologów: prof Ernsta Poeppela i dr Beatrice Wagner. Główna teza monografii: "Starzeję się i wciąż się uczę” - powiedział Solon, jeden z siedmiu mędrców antycznych. Zdanie to wciąż pozostaje aktualne. Wyniki badań nad mózgiem pokazują, że nawet w wieku stu lat możemy jeszcze się uczyć, musimy tylko postawić przed sobą cel. Mózg nas nie zawiedzie”.

Tych celów autorzy stawiają 10: 1. Uczyć się przez całe życi. 2. Odkrywać teraźniejszość. 3. Myśleć precyzyjnie. 4. Dbać o powierzchowność. 5. Kształtować swoje życie. 6. Zaakceptować siebie. 7. Nauczyć się dziwić. 8. Ustalić własne kryteria. 9. Zyskać mądrość. 10. Zacząć coś nowego.

Okazuje się, że w wieku dojrzałym ludzki mózg, choć działa wolniej, pracuje dokładniej, a dzięki odpowiednim, prostym ćwiczeniom i właściwej diecie nigdy podeszłego wiekiem człowieka nie zawodzi.

W ogóle ostatnio pojawił się nowy ton w wypowiedziach o ludziach starych. Na krótko przed abdykacją Benedykt XVI złożył wizytę w prowadzonym przez rzymską Wspólnotę świętego Idziego domu pod nazwą "Niech żyją starsi ludzie” na wzgórzu Janikulum w pobliżu Watykanu. W wygłoszonym tam przemówieniu 86-letni Ojciec  Święty powiedział: "Przybywam do was jako biskup Rzymu. Ale także jako starzec składający wizytę swoim równieśnikom. […] Świadom trudności, jakie niesie nasz wiek, chciałbm powiedzieć wam z głębokim przekonaniem: pięknie jest być starym! W każdym wieku trzeba umieć odkryć obecność i błogosławieństwo Pana i bogactwo, jakie on zawiera. Nie można dać się nigdy zniewolić przez smutek! Otrzymaliśmy dar długiego życia. Życie jest piękne także w naszym wieku, mimo pewnych dolegliwości i ograniczeń”.

Nie wypada poprawiać papieża, ale starość  raczej nie jest, ale bywa piękna, kiedy człowiek świadomie do swojej jesieni życia dojrzewa w sposób sensowny i odpowiedzialny.

W internecie Mali Bracia Ubogich umieścili "przepis na dobrą starość”. Oto ich odowiedź na pytanie: "Co robią osoby starsze, by zapewnić sobie dobrą starość?”
  "1. Wybaczają sobie i innym. Nie rozstrząsają niewykorzystanych w młodości szans, lecz są wdzięczne za każdą obecną chwilę.
   2. Koncentrują się na tym, co mogą i co mają, nie na tym, czego już nie są w stanie dokonać i czego im brakuje. Przyjmują świat pogodnie z mądrym dystansem.
   3. Akceptują odmienność, nie zamykają się w swoich poglądach. Wciąż się uczą, bo nie uważają, że mądrość przychodzi sama z wiekiem. Dyskusja z nimi to przyjemność.
   4. Dbają o dobre relacje z bliskimi przez całe życie. Lubią być potrzebni i pomocni. Mimo tego, że "nikt nie ma czasu”, wnuki lgną do nich chętnie, a dla dorosłych dzieci są wciąż cennym wsparciem. Szanują przyjaciół, znajomych i sąsiadów, dlatego samotność jest im obca. 
   5. Nie skarżą się na choroby, co nie znaczy, że ich nie doświadczają. Zamiast chodzić od lekarza do lekarza, dbają o siebie od młodości, a na starość uprawiają gimnastykę, jogę, nordic walking, wyciągają znajomych na spacery i wycieczki.
   6. Są zaradni. Niektórzy pracują do późnego wieku, bo lubią swoją pracę. Inni na emeryturze pielęgnują swoje hobby lub odkrywają zupełnie nowe pasje i talenty. Uważają, że "starość to "trzecia młodość, mimo że czwarte zęby”.
   7. Umieją zestroić wiek i swoje możliwości. Wciąż się rozwijają i uczą od świata i od młodych.
   8. Potrafią mądrze mówić i milczeć”.
 
 
. o. Andrzej Guryn
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.