WAGA DROBIAZGU

     To drobiazg! Często słyszane usprawiedliwienie niestosownego zachowania w życiu prywatnym bądź zawodowym.
     To drobiazg! To nierzadka reakcja na przeprosiny za postępki na bakier z elementarną słownością, osobistą kulturą.
     W pierwszym wypadku bagatelizowanie swoich niedociągnięć zwykle budzi co najmniej niesmak i stawia pod znakiem zapytania owocną współpracę zawodową, psuje atmosferę w rodzinie. W drugim - z reguły załatwia sprawę.
     Znamienne, że drobiazgowość na ogół nie jest w cenie. Osoby przywiązujące należytą wagę do drobiazgów nazywa się drobiazgowymi pedantami. Dosadniej - że czepiają się, szukają dziury w całym. Słowniki wyrazów bliskoznacznych podają także kilkanaście synonimów zupełnie wulgarnych...
     Na ogół nie docenia się należycie drobiazgów i poznania szczegółów. Iwona Majewska - Opiełka, prezes Akademii Skutecznego Działania doszukuje się przyczyny takiej postawy w zabieganiu, powierzchownym, a nawet bezmyślnym traktowaniu spraw drobnych.
     Arystoteles (zm. 322 przed Chr.) w "Polityce" napisał: Rewolucje walczą o wielkie sprawy, ale wynikają z drobiazgów.
     Pewien mistrz Zen tak łopatologicznie tłumaczył uczniowi wagę drobiazgów:
     - Ugryzł cię kiedyś słoń?
     - Nie ...
     - A komar?
     Ano właśnie! Sprawy ważne, wydarzenia dramatyczne zdarzają się w naszym życiu nader rzadko. Można je policzyć na palcach jednej ręki. Natomiast drobne zajęcia, reakcje i zdarzenia kształtują naszą codzienną rzeczywistość. Od nich zależy miła bądź nieznośna atmosfera, jaką tworzymy wokół siebie.
     Drobiazgi wypaczają nawet świetne skądinąd dokonania. Świetny esej, cudowny list miłosny z błędami ortograficznymi na pewną nie wzbudzi należytego wrażenia, uznania. U eleganta brud za paznokciami przesłoni świetnie skrojony garnitur i gustownie dobrany krawat. Z wizyty w gabinecie dyrektora zapamięta klient nie wysokiej klasy obrazy i imponujące meble, ale kawę podaną w niedomytej filiżance.
     Drobiazgowa skrupulatność w dotrzymywaniu słowa w odniesieniu do drobnych spraw, obietnic, trzymania się ustalonych terminów - od tego zależy, za kogo uważają nas ludzie w pracy, w domu.
     Zwłaszcza w małżeństwie, w rodzinie codzienne drobne zachowania, małe decyzje decydują o dobrym lub złym samopoczuciu otoczenia. Należyta troska o wszystkie nasze dzienne sprawy stanowi o udanym bądź nieudanym życiu moim i moich bliskich.
     Jeśli nie sprawdzamy się w małych sprawach, to i w wielkich, ważnych, będziemy nawalać.
     Jest takie powiedzenie: Zatroszcz się o małe sprawy, a duże zatroszczą się o siebie same. Świętemu Augustynowi przypisuje się "złotą myśl": Rób codziennie najlepiej jak potrafisz i z miłością drobne rzeczy, które do ciebie należą, a na pewno twoje życie będzie wielkie.
     A puentą niech będzie dewiza bł. Matki Teresy z Kalkuty: Nie chodzi o robienie rzeczy wielkich. Istotne są drobiazgi robione z wielką miłością.
 
 
. o. Andrzej Guryn
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.