MODLITWA O UDANĄ STAROŚĆ

W różnych językach liczba 3 jest w cenie. "Do trzech razy sztuka", to polskie przysłowie, "Bóg kucha trójcę" - rosyjskie, i łacińskie porzekadło: "Wszystko potrójne jest doskonałe". Będzie więc i trzeci tekst o starości.
 
Często pojawia się na łamach czasopism "Modlitwa XVII-wiecznej mniszki". Analiza słownictwa i stylu każe przesunąć datę powstania tego tekstu na "po roku 1886", a tak naprawdę po raz pierwszy pojawił się w "The Reader’s Digest" w 1922 r. Tekst anonimowy, ale życiowo mądry. Oto on:
 
"Panie, Ty wiesz lepiej ode mnie, że starzeję się i pewnego dnia będę stary.
Strzeż mnie od gadatliwości i od zabierania głosu na każdy temat i przy każdej okazji.
Uwolnij mnie od chętki ustawiania  spraw każdego. Spraw, żebym był wnikliwy ale nie humorzasty, pomocny a nie despotyczny. Wydaje się, że szkoda by bylo marnować moich ogromnych  zasobów mądrości, ale Ty wiesz, Panie, że na końcu chcę mieć garstkę przyjaciół.
Uwolnij mój umysł od wyliczania szczegółów, daj mi skrzydła, żebym dotarł do sedna sprawy.
Zamknij mi usta na temat moich drobnych dolegliwości. One się nasilają i upodobanie w wyliczaniu ich z latami staje się coraz przyjemnejsze. Proszę o tyle chęci, żeby wysłuchiwać utyskiwań innych na schorzenia i pomóż mi znosić je cierpliwie.
Ośmelam się prosić nie o poprawę pamięci, ale o większą pokorę i o mniejsze zarozumialstwo, kiedy moja pamięć zderza się z wspomnieniami innych. Daj mi świetną nauczkę, że a nuż czasami mogę się mylić.
Daj, żebym był rozsądnie miły. Nie chcę być święty: z niektórymi z nich bardzo trudno wytrzymać. Natomiast zgorzkniała, zgryźliwa stara osoba jest  jednym ze szczytowych osiągnięć diabła.
Daj mi zdolność widzenia dobrych rzeczy w osobach, po których się ich nie spodziewałam. I daj mi, Panie, łaskę powiedzenia im o tym.
Pomóż mi wydobyć z życia możliwie całą frajdę. Tak wiele fajnych rzeczy znajduje się wokół nas. Nie chcę przegapić żadnej z nich".

I fragmenty drugej modlitwy, wielokrotnie przdrukowywane przez Ann Landers w jej korespondencji z czytelnikami. Jest to "Modlitwa na stare lata". Tylko fragmenty, bo jest ona w bardzo dużym stopniu powtórzeniem modlitwy poprzedniej:
"Panie, Ty wiesz, że się starzeję.

Pomóż mi uświadamiać sobie, że rozwodzenie się nad moimi dolegliwościami tylko dla mnie z latami staje się coraz milsze. 
Uwolnij mnie od przekonania, że ponieważ żyję długo, to jestem mądrzejszy od tych, którzy nie mają tak długiego życiowego stażu.
Jeśli nie godzę się na niektóre zmiany, jakie zaszły we mnie w ostatnich latach, to daj mi tyle rozsądku, żebym trzymał język za zębami.
Pan wie, że gdy nadejdzie koniec, że chciałbym mieć nadal paru, albo i kilku przyjaciół".

"I to by było na tyle".
 
 
 
 
. o. Andrzej Guryn
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.