Dwa największe wydarzenia sportowe roku (piłkarskie Euro 2012 i 30-tą olimpiadę) mamy już za sobą. W głębi ducha śniło nam się wyjście z grupy, czyli ćwierćfinał, ale skończyło się na naiwnych marzeniach. Za wysokie progi na piłkarskie nogi. Teraz nastanie czas polowania na czarownice. Zacznie się od trenera Smudy, a szczególnie wesoły będzie "dialog" Jana Tomaszewskiego z Grzegorzem Lato.

Występ polskich sportowców na tegorocznej olimpiadzie również nie daje powodów do radości.  Tak jak przed Wimbledonem nie doceniliśmy Radwańskiej, tak samo przed olimpiadą przeceniliśmy jej możliwości. Owszem, podczas oficjalnego otwarcia igrzysk Agnieszka ładnie maszerowała na czele polskiej reprezentacji, jako jej chorąży i na tym się skończył jej olimpijski debiut, jako że w pierwszym występie na korcie gładko przegrała z mało znana Niemka Julią Georges 5:7, 7:6, 4:6. Całe szczęście, ze olimpiada nie kończy się na tenisie i w sumie rozdanych zostało prawie tysiąc medali.  Rywalizacja dwóch światowych potęg zakończyła się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych 104 medale, przed Chinami  87. Na trzecim miejscu uplasowali się Rosjanie 82.

Reprezentacja Polski opuściła Londyn z dorobkiem 2 medali złotych, 2 srebrnych i 6 brązowych. Skromnie i cicho jak przystało na ubogiego krewnego, ale zgódźmy się, że taki wynik odpowiada aktualnemu stanowi polskiego sportu. Wyniki mierzone ilością medali, nie zawsze świadczą o właściwej ocenie zawodników, którzy je zdobywają, ponieważ coraz częściej mówi się o nie wykrywalnych środkach dopingujących.

Dick Mac Taggart słynny brytyjski bokser amator, który w 1956 roku na olimpiadzie w Melbourne zdobył zloty medal w wadze lekkiej, a 4 lata później w Rzymie brązowy, powiedział, ze na igrzyskach olimpijskich walka o medale nie powinna być priorytetem, a ilość zdobytych medali nie może świadczyć o supremacji jednego kraju nad drugim.
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.