Za dziewięć miesięcy (dokładnie 8 czerwca 2012 r.) rozegrany zostanie w Warszawie mecz otwarcia finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej. Pisałem o tym miesiąc temu obiecując podanie wiecej szczegółów w niedalekiej przyszłości - co niniejszym czynię. 

Wyboru gospodarza tych mistrzostw dokonano 18 czerwca 2007 roku w Cardiff (Walia). W decydującym głosowaniu Polska i Ukraina pokonały w finale Włochy oraz wspólną kandydaturę Chorwacji i Węgier. Obecnie trwają eliminacje, które wyłonią 14 uczestników turnieju.(Polska i Ukraina mają zapewniony start jako współgospodarze). Bezpośredni awans uzyskają zwycięzcy 14 grup oraz najlepszy zespół z drugiego miejsca. Pozostali wicemistrzowie grup będą walczyć o 4 miejsca w barażach (mecz i rewanż).

Kwalifikacje zakończą się 11 października, a mecze barażowe 15 listopada. Losowanie grup Euro 2012 odbędzie się 2 grudnia w Kijowie. Obrońcą tytułu mistrzowskiego zdobytego trzy lata temu na boiskach Austrii i Szwajcarii jest Hiszpania. Bez względu na wynik eliminacji wiadomo już, że Polska została przydzielona do grupy A, natomiast Ukraina - do grupy D. 

Dyrektor operacyjny UEFA Martin Kallen ocenił stan przygotowań Polski do turnieju na 80 procent, a Ukrainy minimalnie niżej. "Generalnie jestem dobrej myśli" - podkreślił. Na rok przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy władze UEFA są spokojne o przebieg tej imprezy. "Mimo opóźnień pozostajemy optymistami. Polska i Ukraina zdążą z przygotowaniami" - powiedział w Warszawie sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbyło się ostatnio spotkanie przedstawicieli władz UEFA, PZPN, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz stolicy poświęcone omówieniu stanu przygotowań Polski do turnieju. "Opóźnienia w budowie niektórych stadionów nie zmniejszają naszej wiary w powodzenie projektu. Po 4 latach od przyznania Polsce i Ukrainie organizacji turnieju wykonano mnóstwo pracy. Było również kilka przeszkód. Straciłem trochę włosów na głowie, ale dzięki pracy wielu osób jesteśmy na ostatniej prostej" - powiedział nawiązując do swojej łysiny Infantino, wzbudzając śmiech wśród zebranych gości. "Jeden stadion w Polsce został już otwarty (w Poznaniu - PAP), pozostałe 3 są tego bliskie. Może się zdarzyć, żejakiejś drogi nie uda się wybudować na czas, czy stadiony będą gotowe trochę póżniej niż zakładaliśmy, ale to nas bardzo nie martwi. Wiemy, że Polska i Ukraina będą gotowe do Euro-2012 i nic temu nie zagraża. Jestem pewien, że wszyscy, którzy przyjadą za rok do Polski na mistrzostwa Europy, przeżyją niepowtarzalne chwile i emocje" - podkreślił. 

O tym, że stadiony będą gotowe odpowiednio wcześnie i przejdą niezbędne testy, zapewnił również minister sportu Adam Giersz. Poinformował, że w najbliższych dniach zostanie przedstawiona koncepcja naprawy sytuacji związanej z opóżnieniami na budowie Stadionu Narodowego. Jak dodał, obecnie Polska jest wielkim placem budowy, ale wkrótce powinna zbierać tego owoce. Między innymi poprzez wzrost zainteresowania współgospodarzem ME ze strony obcokrajowców, co przełoży się na masowy napływ turystów. 
 
I tyle na dzisiaj, bo znowu brakło miejsca na doniesienia o Pucharze Stanleya, który w tym roku zawędrował do Bostonu, o coraz większej brutalności na lodowiskach NHL-u, o patriotycznym geście Federera, o Agnieszce, Urszuli i Łukaszu, o Robercie (zdrowieje, zdrowieje powolutku) i o Adamie, któremu się zachciewa być kierowcą rajdowym po zakończeniu skakania. A piłka nożna i kto tam wie, co jeszcze?

Więc tylko cierpliwość może nas uratować. 
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.