CORAZ LEPSZE WYNIKI POLSKICH SPORTOWCÓW BUDZĄ NADZIEJĘ NA OLIMPIJSKIE MEDALE

Justyna Kowalczyk jest już w doskonałej formie a sezon zimowy się co dopiero zaczął. Po 4 z 26 zawodach o Puchar Świata, znajduje się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. W sobotę odniosła zwycięstwo w biegu narciarskim na 10 km. techniką klasyczną w zawodach do Pucharu Świata w Lillehammer. Między 4 a 7 km miała duży kryzys ale go jakoś przetrwała i to jej zdaniem było największym zwycięstwem na norweskiej ziemi. Od 2 listopada 2009 roku, kiedy bieg na 10 km. stylem klasycznym wygrała Finka Aino Kaisa Saarine, zwycięstwa na tym dystansie odnosiły tylko Kowalczyk lub Bjoergen. Tym razem niespodzianki także nie było i od początku biegu było widać, że Justyna Kowalczyk jest w bardzo dobrej formie. Z każdym kolejnym odcinkiem powiekszała przewagę nad główną rywalka, która stanęła ostatecznie na najniższym stopniu podium, ustepując jeszcze Szwedce Charlotte Kalla. Justyna mówi, że nie jest jeszcze w maksymalnej formie wiec jest szansa, że niebawem wysunie się na szczyt w klasyfikacji pucharowej. To 28. zwycięstwo Justyny w zawodach Pucharu Świata.

Piotr Żyła zajął szóste miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer. Czterech Polaków awansowało do pierwszej trzydziestki. Wygrał Niemiec Severin Freud. Kamil Stoch uplasował się na 18 pozycji. Żyła po pierwszej serii był drugi, ale w finale skończył słabiej niż jego rywale i spadł na szóste miejsce. Trener kadry Łukasz Kruczek nie jest jeszcze zadowolony z formy polskich skoczków, jednak twierdzi że nieco słabsza forma Polaków jest prawdopodobnie spowodowana brakiem wystarczającej liczby skoków w zawodach. Polscy skoczkowie stanowia wreszcie wyrównaną drużynę i z regóły zajmują miejsca w pierwszej trzydziestce. Przed kilku laty dystans dzielący Adama Małysza od jego kolegów był niewspółmiernie wielki.

W łyżwiarstwie szybkim, podczas Pucharu Świata w Berlinie, Polki zajęły drugie miejsce w biegu na dochodzenie na 3000 m. (Bieg na dochodzenie jest to bieg, na którym uwzględnia się bonifikaty czasowe zebrane podczas poprzednich biegów. Np. Zawodniczka X startuje pierwsza a zawodniczka Y za nia 17.7 sekund później. Jeśli Y dogoni X to wygra, jesli nie to przegra). W klasyfikacji łącznej Pucharu Świata Holenderki umocniły się na prowadzeniu; to było ich kolejne trzecie zwycięstwo w tyluż zawodach w tej konkurencji. Polki awansowały na drugie miejsce; maja 195 punktów i o 5 punktów wyprzedzają Kanadę.

Wcześniej w Berlinie Katarzyna Bachleda-Curuś i Zbigniew Bródka zajęli drugie miejsca w wyścigach na 1500 m. a drużyna mężczyzn była 3 w wyścigu na dochodzenie. To była ostatnia runda Pucharu Świata przd igrzyskami olimpijskimi w Soczi. Teraz jeszcze przed lyżwiarzami Styczniowe Mistrzostwa Europy.

W biathlonie Krystyna Pałka zajęła trzecie miejsce w biegu na dochodzenie podczas zawodów Pycharu Świata w Hochfilzen. Wygrała Norweżka Synnove Solemdan, druga była Ukrainka Julia Dzyma. Polka na podium wdarła się przbojem bowiem do rywalizacji przystąpiła z 11 miejsca, które zajęła w piątkowym sprincie. Z biało-czerwonych najwyżej klasyfikowana w punktacji ogólnej jest Palka, która mając 100 punktów znajduje się na 14 pozycji. Kolejne pucharowe zawody odbędą się w dniach 13-15 grudnia we francuskiej miejscowosci Le Grand Bornand.
Tylko tak dalej drodzy kadrowicze a nie powstydzimy się za was w Soczi!

........... Andrzej Ronikier

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA

BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636,