Kanadyjka Kaya Turski  z Montrealu, QC jest uważana za jedną z najlepszych narciarek Slopestyle na  świecie. W rankingu AFP (Association of Freeskiing Professionals) zajmuje pierwszą pozycję od 4 lat.

Poczatek jej kariery w latach 2006-2007 był bardzo obiecujący lecz po kontuzji kolana i uszkodzeniu organów wewnętrznych musiała zrezygnowac z zawodow przez dwa następne sezony. Po powrocie zajęła pierwsze miejsce na wszystkich trzech Dew Tour i zdobyła brązowy medal na Zimowych X Games.

W sezonie 2009/2010 Kaya prześcignęła samą siebie zdobywając złoto na Zimowych X Games. Uzyskała najwyższy wynik w historii slopestyle.
Zdobyła również złoto w pierwszych europejskich X Games w Tignes, Francja. 
Pomimo kolejnej kontuzji w sezonie 2010/2011 zdobyła ponownie medale w X Games, Dew Tour, AFP World Championships, Nine Queens, AFP slopestyle i AFP Big Air.
W sezonie 2011/12 przyszły kolejne sukcesy. Kaya brała udział w 5 konkurencjach - wygrała wszystkie. 

Kaya otrzymała następujące odznaczenia: Female Athlete X-Games, Dew Cup za całokształt kariery w Dew Tour (ski slopestyle female athlete), Canadian Freestyle Ski Association Athlete of the Year and Freeskier Magazine’s athlete of the year.

W 2011 Kaya została zaliczona do reprezentacji olimpijskiej na Zimowe Igrzyska w Soczi w 2014. "To naprawdę spełnienie marzeń dla narciarzy slopestyle i halfpipe, aby być na olimpiadzie" - mówi Kaya.
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.