Nadszedł czas publikowania wszelakich tabel, zestawień i klasyfikacji końcowych za rok ubiegły, bo już nam zaczynają deptać po piętach ich następcy w roku bieżącym. Mam na myśli przede wszystkim tenisistów i narciarzy - oczywiście płci obojga - a jeszcze przed połową roku europejskich mistrzów od kopania piłki (EURO 12), i chyba nie muszę przypominać o uczestnikach tegorocznej 30. olimpiady letniej w Londynie. W Polsce "Przegląd Sportowy" i telewizja TVP organizują co roku plebiscyt na 10 najlepszych polskich sportowców. W tym roku wyniki zostały ogłoszone podczas 77 gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Poniższą tabelę podaję za internetem:

 1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - 320 930 pkt 
 2. Bartosz Kurek (siatkówka) - 186 627 pkt 
 3. Adam Małysz (skoki narciarskie) - 166 482 pkt 
 4. Agnieszka Radwańska (tenis) - 161 338 pkt
 5. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie) - 142 658 pkt
 6. Paweł Wojciechowski (lekka atletyka) - 137 712 pkt
 7. Robert Lewandowski (piłka nożna) - 116 174 pkt 
 8. Jarosław Hampel (żużel) - 113 707 pkt
 9. Konrad Czerniak (pływanie) - 111 448 pkt 
10.Kamil Stoch (skoki narciarskie) - 107 012 pkt 

Uwaga: drugie miejsce Kurka i siódme Lewandowskiego dotyczą drużyn, w których występują, a nie wyłącznie ich samych. 

Teraz każdy z nas może sobie pozwolić na przeprowadzenie dowolnej analizy powyższej tabeli i wyciąganie własnych wniosków. Jedno jest pewne: Justyna  reprezentowała najwyższy poziom światowy i zanosi się na to, że i w tym roku nie ma zamiaru oddawać konkurentkom pierwszeństwa. Oby tylko tak dalej. 
 
Sytuacja w skokach narciarskich jest jak gdyby "w zawieszeniu".Bo wprawdzie w  pierwszej dziesiątce mamy dwóch skoczków, ale Stoch, któremu fachowcy przepowiadają dużą karierę jest na jej początku, a Małysz dopiero co triumfalnie zakończył przygodę z nartami i   przerzucił się na rajdy samochodowe (!). W tym sporcie mieliśmy duży apetyt, ze względu na udział w nim Roberta  Kubicy. Oczywiście w tym miejscu poprawka: co innego rajdy, a co innego wyścigi Formuły 1. Tymczasem mimo zapewnień menedżerów polskiego kierowcy okres rekonwalescencji Roberta stale się przedłuża podobnie jak okresy między udzielaniem optymistycznych obietnic ze strony sztabu lekarzy, którzy Kubicę leczą. Filozofowie i uczeni w Piśmie twierdzą, że w życiu codziennym powinno się być optymistą - przypadek Roberta do optymizmu nie nastraja. Tak samo, jak gra Montreal Canadiens w lidze hokejowej. 

Od kilku tygodni okupują jedno z ostatnich miejsc w klasyfikacji drużynowej. W takim przypadku starym zwyczajem zwalnia się trenera, więc poleciała głowa Jacquesa Martina, funkcje którego przejął chwilowo jego dotychczasowy asystent Randy Cunneyworth co spowodowało rozpętanie przeciwko niemu wściekłej nagonki ze strony franko-języcznych środków przekazu, jako że Cunneyworth jest anglofonem i nie mówi po francusku. Zdrowo myślący człowiek zapyta: gdzie Rzym, gdzie Krym? - ale takie są prawa buszu jak się miesza sport z polityką i żyje w Quebeku. 

Jak zwykle brak miejsca nie pozwala na przekazanie innych wiadomości więc tylko krótko dwie ostatnie: W wielkoszlemowym turnieju tenisowym o mistrzostwo Australii Agnieszka Radwańska doszła do ćwierć finału.
Oglądałem półfinał hokejowych mistrzostw świata juniorów między Kanadą i Rosją. Po pierwszej tercji prowadzili Rosjanie 2:1. W drugiej tercji roznieśli Kanadę strzelając 4 gole. Tak więc na początku 3. tercji był stan 6:1 dla Rosji i wtedy Kanadyjczycy się obudzili: 6:2, 6:3, 6:4, na 30 sekund przed końcowym gwizdkiem było 6:5 i w ten sposób Rosjanie doszli do finału, w którym ulegli Szwecji w dogrywce 1:0. Kanadzie przypadł brąz po zwycięstwie z Finlandią. Wniosek jest taki, że trzeba mieć naście lat, żeby w człowieku była pasja i chęć przeżywania emocji sportowych zarówno jako zawodnik, jak i kibic.
 
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.