Robert Kubica geniusz kierownicy, albo "szaleniec" 

Robert Kubica urodzony 7 grudnia 1984 roku w Krakowie, został pierwszym w historii Polski kierowcą Formuly 1. Już od najmłodszych lat zdradzał zamiłowanie do kierowania autami. Jako 3 letni chłopiec sprawnie jeździł elektrycznym samochodzikiem między butelkami, od 6 lat zaczął poważne treningi na gokartach, a w wieku 10 lat został kartingowym mistrzem Polski w kategorii junior. 

Karierę zawodowego kierowcy rozpoczął w 2000 roku, kiedy jako junior testował auta dla Renault. Początkowo startował w wyścigach formuly Renault, później w formule 3 Serii Euro. Jego kariera kierowcy wyścigowego uległa opóźnieniu z powodu wypadku, w którym złamał sobie rekę w ramieniu.

W 2006 roku Kubica został rezerwowym kierowcą dla ekipy BMW Sauber w Formule 1. Robert zadebiutował jako kierowca w Grand Prix na Węgrzech gdzie został wybrany jako zastępca Jacque Vilneuve, niedysponowanego po niedawnym wypadku w Niemczech. Mimo braku doświadczenia Kubica skończył wyścig na siódmym miejscu, ale zosatał później zdyskwalifikowany za niedowagę auta. Talent Roberta szybko przyniósł diwidendy, kiedy w Grand Prix Włoch został on pierwszym kierowcą od Alexandra Wurza (1997), który stanął na podium w ciągu trzech pierwszych startow. W Kanadyjskim Grand Prix w 2007 roku wielu z nas widziało  mrożący krew w żyłach wypadek Roberta Kubicy na torze F-1 w Montrealu. Specjaliści formuły 1 twierdzą, że gdyby taki samochód miał Gilles Vilneuve (ojciec Jacque’a) na nieszczęsnym zakręcie w Leuven (Belgia 1982), wyszedłby z wypadku obronną ręką. Kubica został odwieziony do szpitala Sacre Coeur skąd po rutynowych badaniach wsiadł do swojego BMW i odjechał do hotelu. Sprzęt jednak zrobił ogromne postępy przez te 31 lat. Dokładnie rok po widowiskowym wypadku w Montrealu nieustraszony Kubica wygrywa Canadian Grand Prix i zostaje 99 zwycięscą Mistrzost Świata Formuly 1. 

W 2009 roku BMW Sauber wycofuje się z F1 i Kubica nie mając żadnych zobowiązań w sezonie 2010 podpisuje kontrakt z Renault. Sezon 2010 przynosi Kubicy między innymi wynikami 3 podium i  8 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Czołowy dziennikarz F1, Mark Gughes, zanotował że Robert Kubica jest bezspornie najlepszym kierowcą Formuly 1. 
W lutym 2011 roku na pierwszym etapie rajdu samochodowego, Ronde di Andora, Kubica kierujący Skodę Fabia S2000, uległ poważnemu wypadkowi wypadając z trasy i uderzając przy dużej szybko]ci w mur kościoła w miejscowości Testico (Włochy). Wypadek spowodował częściową amputację przedramienia, jak również skomplikowane zlamanie nogi w kilku miejscach, w tym kości udowej. W myśl powiedzenia, że nieszczęścia chodzą parami, Robert ciągle jeszcze w trakcie trudnej rekonwalescencji, znowu uległ kontuzji kiedy bedąc we Włoszech nieszczęśliwie poślizgnął się na lodzie i złamał nogę. 

We wrześniu 2012 Robert powraca do wyścigów startując w rajdzie Ronde Gomitolo Di Lana, który wygrywa z przwagą minuty nad następnym kierowcą. Rok 2013 to kontynuacja wyscigów na Europejskich i światowych rajdach samochodowych WRC-2, tym razem w ekipie Citroena. Pomimo wywalczenia zwycięstwa w Rajdzie Akropolu (31/05 - 2/06 2013 - Grecja) Robert Kubica jest sceptyczny jeśli chodzi o wywalczenie tytulu mistrzowskiego kategorii WRC-2. Jazda na powierzchni szutrowej i kamienistej nie jest jego najmocniejsza stroną. Robert najpewniej czuje się na torze Formuly 1. Ostatnio odbywają się rozmowy z ekipa Mercedesa. Kto wie, może znowu zobaczymy Roberta Kubicę na torach Formuly 1.
 
 
........... Andrzej Ronikier
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.