"A gdy poszedł król na wojnę
grały jemu surmy zbrojne,
grały jemu surmy złote
na zwyciestwo, na ochotę".    
 
Tako rzecze Maria Konopnicka, tylko, że z powrotem już tak radośnie nie było. W dużym skrócie tak powinno wyglądać sprawozdanie z udziału polskiej reprezentacji w tegorocznej EURO 2012. Wyjście z grupy "16" okazało się niespełnionym marzeniem, Co z tego, że wywalczyliśmy dwa remisy z Grecją i Rosją, kiedy w decydującym o awansie pojedynku z Czechami nie udało im się nawet zremisować, nie mówiac już o wygraniu chociażby jedną bramką.

Zespół polski reprezentuje dobry poziom gry i selekcjoner Franciszek Smuda nie może mieć powodów do utyskiwania na poczynania zawodników, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Ale znajac życie zdajemy sobie sprawę, że pierwsze słowa krytyki posypią się na głowę trenera tym bardziej, że jego kontrakt z PZPN wygasa z końcem sierpnia. Po meczu z Czechami Smuda stanowczo oświadczył, że jego planowane odejście jest nadal aktualne. W miare upływu czasu szereg spraw zostanie  wyjaśnionych.

Zanim jeszcze nastąpiła inauguracja EURO12 w massmediach ukazywały się interesujące wypowiedzi i komentarze. W debacie sejmowej poseł Cezary Kucharski oznajmił, że Polska osiągneła pełną gotowość do tej imprezy pod względem bezpieczeństwa i medycznym. Dodał, że na kluczowe projekty infrastrukturalne wydano około 100 miliardów złotych. Podkreslił również, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej są największym  pod względem organizacyjnym przedsięwzięciem realizowanym w Polsce. Ocenił, że Polska jest gotowa do przeprowadzenia EURO  2012, dysponuje ukończonymi i przetestowanymi stadionami. Jesteśmy też gotowi do przyjęcia kilkuset tysięcy kibiców. Według szacunków blisko 50 procent kibiców dotrze do Polski drogą powietrzną. Lotniska w miastach-gospodarzach są gotowe do obsługi wzmożonego ruchu powietrznego, w tym również lotów nocnych.

Za kluczowy obok ruchu lotniczego dla transportu kibiców uznany został transport kolejowy. Kucharski oświadczył, że te inwestycje, których nie udało się zrealizować przed mistrzostwami, zostaną zakończone już po turnieju. Jak wyliczał już teraz w związku z EURO 2012 wybudowano m.in. 288km autostrad i dróg ekspresowych. O dobrym przygotowaniu Polski świadczył fakt, że 13 z 16 reprezentacji zdecydowało się zamieszkać właśnie w naszym kraju, a dobra organizacja na pewno podniesie markę Polski w Europie i na świecie.

EURO 2012 nie jest tylko imprezą sportową, ale również kulturalną, przyjeżdżają ludzie z całej Europy zobaczą nasz kraj nie tylko na stadionach i autostradach,  ale również nasze piękne miasta i zabytki.

Zabrał również głos były prezydent Aleksander Kwaśniewski mówiąc, że ..." oczywiście będzie dużo narzekań na transport i różne drobiazgi, ale nie będą to większe narzekania, niż w innych miastach, które organizowały takie imprezy. Drogi zostaną, stadiony zostaną i lotniska też. Zostanie jednak też coś nie bagatelnego- umiejętność organizowania takich imprez, a także pewna kultura obcowania z taką liczbą i rożnorodnością przyjezdnych. Prawda o życiu człowieka  jest taka, że potrzeba i chleba i igrzysk.Widziałem naszych młodych wolontariuszy i wiem, że będzie to dla nich bardzo dobre doświadczenie... i  pozytywna zmiana mentalności...A mecze z Rosją w każdej dziedzinie to sprawa polityczna. Takie mamy losy historyczne. Tak samo jest z Niemcami...jestem przeciwny mieszaniu sportu z polityką. Bojkot nie zda egzaminu, podobnie jak poprzednie. Zazwyczaj nic nie dawały politycznie, a wiele psuły w sporcie."
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.