Czerwcowy Biuletyn kończyliśmy krótką wzmianką o aktualnym stanie zdrowia Roberta Kubicy. Dzisiaj kontynuujemy ten temat poczynając od stwierdzenia, że nie jest źle. Wypadek miał miejsce 5 miesięcy temu. Pierwsza operacja trwała 7 godzin, potem było osiem następnych, podczas których reperowane były prawa ręka, przedramię, łokieć, bark i noga, wszystko z prawej strony. Podczas tych operacji Robert stracił prawie 5 litrów krwi. Groziła mu nawet amputacja dłoni, ale podobno udało się tego uniknąć. Polak spędził 10 tygodni w szpitalu Santa Corona w Pietra Ligure, blisko Savony. Od 24 kwietnia mieszka w swoim domu w Monaco. Trzy razy w tygodniu jeździ do Genui na specjalną rehabilitację jaką kieruje specjalista w tej materii dr Riccardo Ceccarelli, szef kliniki sportowej w Viareggio. Od lipca te wyjazdy będą częstsze. 

W wywiadzie dla "Gazzetta dello Sport" menedżer Kubicy Daniele Morelli powiedział, że być może Robert wróci na tor wyścigowy jeszcze w tym sezonie startując w Grand Prix Brazylii w listopadzie podkreślając, że powrót do zdrowia postępuje z pozytywnym rezultatem. Morelli dodał również, że kiedy Robert będzie ćwiczył na symulatorze, sam uzna, czy będzie w stanie powrócić do wyścigów i kiedy. 

Wtorek 14 czerwca obchodzony był jako Światowy Dzień Krwiodawców. Była to kampania społeczna zachęcająca do oddawania krwi, lansowana pod hasłem "nie odwracać się plecami". Apel o oddawanie krwi skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat. W spocie kampanii była również wypowiedż Kubicy, który m.in. powiedział: "Są sytuacje, w których tracimy kontrolę nad naszym życiem, sytuacje, w których mało liczy się to, kim jesteśmy. Sytuacje, w których przestaje się decydować, wybierać i trzeba zdać się na innych. Człowiek zdaje się na ich zdolności i środki jakimi dysponują. Nie liczą się pieniądze ani sława, liczy się to, co się nam ofiarowuje: czas, profesjonalizm, doświadczenie, zangażowanie... Dziękuję zatem ekipom medycznym, które w lutym zajęły się moją kuracją. Skuteczność ich zabiegów została zagwarantowana także dzięki temu, że miały do dyspozycji odpowiednie zapasy krwi. Dziękuję także dawcom krwi z Ligurii, którzy oddając ją regularnie zapewniają istnienie tych zapasów, co pozwala na uratowanie życia wielu osób, także mojego" - podkreślił Kubica. 

Siódma eliminacja mistrzostw świata Formuły1 rozegrana została na torze im. Gillesa Villeneuve’a w Montrealu. Zwycięzcą Grand Prix Kanady został Brytyjczyk Jenson Button (McLaren - Mercedes), drugi był Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull - Renault). Po 7 wyścigach w klasyfikacji generalnej prowadzi Vettel przed Buttonem i Niemcem Markiem Webberem. 

Za rok o tej porze będziemy znali mistrzów Europy w piłce nożnej. Jak od kilku lat wiadomo, gospodarzami finałów są wspólnie Ukraina i Polska. Najlepsze drużyny Europy będą rywalizować na stadionach w ośmiu miastach - czterech polskich (Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk) i czterech ukraińskich (Kijów, Donieck, Lwów i Charków). Mecz otwarcia z udziałem reprezentacji Polski rozegrany będzie 8 czerwca w Warszawie, finał - 1 lipca w Kijowie. Maskotkami turnieju są Sławek i Slawko - bliżniacy, Polak i Ukrainiec, ubrani w stroje piłkarskie w barwach narodowych swoich reprezentacji. 

Więcej szczegółów na ten temat, a także na inne tematy postaramy się podać w niedalekiej przyszłości.
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.