Światowej klasy narciarka alpejska z kraju płaskiego jak pizza.

Narty alpejskie to jeden z najbardziej widowiskowych ale i niewdzięcznych sportów jakie istnieja.  Ćwiczysz formę fizyczną cały rok, trenujesz jazdę przez conajmniej 7-8 miesięcy, marzniesz na stokach, nosisz ciężki sprzęt, ryzykujesz kontuzję, a w zamian za to masz tylko około 25 minut w roku aby pokazać co umiesz i nie ma tu "zmiłuj się". 

Erin Mielzynski (zdrobniale E.R. ur. 25 maja 1990 w Brampton, Ont.) to narciarka alpejska polskiego pochodzenia specjalizująca się w konkurencjach technicznych a głównie w slalomie. Wnuczka slynnego w kanadzie  businessmana, Piotra Miełżyńskiego, który m.in. założył największą w Kanadzie firme importu i dystrybucji produktów alkoholowych (w tym i polskich),  i który nadal jest jej prezesem (CEO). Ojciec Erin, Andrzej, z zawodu dentysta, jest również oficjalnym fotografem zawodów pucharu świata. 

Narciarka wszystkich sezonów Erin wyróżniła się zarówno w  nartach wodnych jak i w alpejskich. Wychowana w Ontario i trenująca we wczesnej młodości narty wodne zdobyła w 2006 srebrny medal na mistrzostwach świata juniorów w skokach, zanim wybrała ostatecznie narty alpejskie jako główny sport. W 2009 zadebiutowała, jako reprezentantka Kanady w pucharze świata, ale dopiero w 2010 zasłużyła sobie na drugi przejazd (do drugiego przejazdu kwalifikuje się określona grupa narciarek/narciarzy która uzyskała najlepsze czasy – zwykle 20 pierwszych miejsc). Na zimowych igrzyskach olimpijskich startowała tylko raz. Było to w Vancouver, gdzie mimo młodego wieku i niewielkiego doświadczenia wypadła najlepiej z wszystkich kanadyjek zajmując w slalomie 20 miejsce. Erin pokazała ogromny talent i nadzieje na przyszłość kiedy w 2011 na mistrzostwach świta w Ga-Pa wywalczyła w slalomie 16 miejsce wygrywając drugi przejazd dnia o prawie sekundę. Jej kariera narciarska się jednak na tych wynikach nie skończyła. W dniu 4 marca 2012 wpisała się do historii Kanadjskiego narciarstwa w Ofterschwag, Niemcy, kiedy została pirwszą Kanadyjka, od czasu Betsy Cliffort w 1971, która zdobyła w slalomie puchar świata. Po tym jej nawyższym podium świat narciarski miał wątpliwości czy taka młodziutka, nie wysoka, o złotych włosach i niebieskich oczach zawodniczka z kraju płaskiego jak pizza może powtórzyć taki wyczyn. Przypisywano jej zwycięstwo miękkimi warunkami śnieżnymi, które lekkiej i małej narciarce stworzyły szczególnie dogodne szanse na wygrana. Wątpliwości jednak sceptycznych europejskich trenerów się nie sprawdziły bo z początkiem stycznia 2013, w Zagrzebiu, Erin znowu stanęła na podium pucharu świata w slalomie zdobywając w tych zawodach brązowy medal. W swojej krótkiej karierze narciarskiej Erin już 12 razy zmieściła się w pierwszej dwudziestce w zawodach do pucharu świata.  Jest to ogromny sukces zważywszy silną konkurencję i tradycje slalomu a zwłaszcza w krajach alpejskich. Na olimpiadzie w Sochi Erin będzie reprezentować Kanadę. Z zapartym tchem będziemy śledzić jej wyniki!
 
 
. Andrzej Ronikier
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.