Justynie Kowalczyk nie udało sie zwyciężyć w klasyfikacji generalnej narciarskiego Pucharu Świata. Zajęła drugie miejsce przegrywajac ze swoją największą rywalką Norweżką Bjoergen. Polska ekipa skoczków narciarskich uplasowała się na 7. miejscu na mistrzostwach świata w Norwegii. Na szczęście nasze samopoczucie uratował Tomasz Zakrzewski zdobywając tytuł mistrza świata w bojerach. Zawody zostały rozegrane w Szwecji na jeziorze Hjaelmaren k. Oerebro. Zakrzewski jest siódmym Polakiem, który wywalczył tytul mistrza świata w klasie DN. 

W rodzinnym Aleksandrowie Łódzkim zmarł Włodzimierz Smolarek. Miał lat 54, przyczyny śmierci nie są znane. Był wychowankiem Włókniarza Aleksandrów, potem przeszedł do łódzkiego Widzewa, z którym był zwiazany przez wiekszosć kariery. Oprócz tego wystepował w Legii, Eintracht Frankfurt, Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht. Był dwukrotnym mistrzem Polski z Widzewem (1981, 1982), zdobywcą Pucharu Polski (1985) i Pucharu Niemiec (1988). Rozegrał około 500 meczów klubowych,  strzelajac 140 goli. W reprezentacji Polski zagrał 60 razy w latach 1980 – 1992. Uczestniczył w finałach mistrzostw świata w 1982 roku w Hiszpanii.  Po powrocie z Holandii zamieszkał skromnie w rodzinnym Aleksandrowie. Nie zabierał głosu na ważne bieżące tematy. Po cichu i bez rozgłosu zajmował się wyszukiwaniem utalentowanych graczy polskiego pochodzenia, mieszkajacych w Niemczech i w Holandii, bo te kraje znał najlepiej. 

Mówi o Smolarku były kolega z łódzkiego klubu i drużyny narodowej, bramkarz Józef Młynarczyk: "Miał swój styl gry, bardzo nieprzyjemny dla obronców.  Swoimi niekonwencjonalnymi akcjami, zagraniami, porafił odwrócić losy niejednego spotkania. Do umiejetności dodawał wielkie serce do gry. Widzewowi i reprezentacji wygrał niejeden mecz". 

Mówi Zbigniew Boniek: "Przez kilka lat graliśmy razem w Widzewie Łódź, kiedy to była drużyna - jak to się mówi - z prawdziwym charakterem. Wtedy pojawiło się nawet takie określenie ‘widzewski charakter’ i myśle, że właśnie Włodek na nie szczególnie zapracował. Był dobrym człowiekiem, trochę małomównym, ale o wielkim sercu. Zawsze można było na nim polegać, nie tylko na boisku, ale i w życiu." W pogrzebie wzieli udział premier Donald Tusk, minister sportu Joanna Mucha i wielu znanych sportowców, m.in. Dudek, Lato, Mlynarczyk, Dziekanowski, Strejlau. "Był otwartym, serdecznym człowiekiem i naprawdę wyjątkowym piłkarzem, odszedł o wiele, wiele za wczesnie" - to słowa premiera Tuska, który dodał, że smierć Smolarka, to dla wszystkich, którzy kochają polską piłkę bardzo smutna wiadomosć. 
 
A teraz coś miłego dla ducha, żeby podtrzymać dobry nastrój w  środowisku tysięcy polskich kibiców (nie mylić z kibolami!): Warszawski Stadion Narodowy został oficjalnie oddany do użytku. Na idealnej murawie boiska rozegrane zostało towarzyskie spotkanie reprezentacji Polski i Portugalii zakończone remisem 1:1. Sprzedany został komplet biletów t.j. 53 tysiące po 180 złotych. W rozmowach pomeczowych portugalscy goście zachwyceni byli zarówno samym projektem stadionu jak i organizacją zawodów. Powoli zaczyna rosnąć gorączka przedstartowa i ani się człowiek nie obejrzy, jak gwizdek sędziowski da znać, że EURO 2012 się rozpoczął. 
 
 
. Jerzy Duński
 

ARCHIWUM FELIETONÓW

 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.