Okrągła rocznica - Biuletyn Polonijny istnieje już 20 lat. 
       
Leży przede mną czterostronicowa publikacja na kartonowym papierze w kolorze żołtym z datą "kwiecień 1995" opatrzona tytułem na górze - "Biuletyn Polonijny". Tak rozpoczynał swoje istnienie miesięcznik mający ambicje służenia Polonii Montrealu i okolic. Ileż tych lepszych i gorszych inicjatyw polonijnych pamiętają ci z nas, którzy tu mieszkają przynajmniej jedno pokolenie?  Gazetki-efemerydy pojawiające się i znikające jak meteor po kilku miesiącach. Odezwy wzywające polskich montrealczyków do poparcia takiej, czy innej sprawy. Ulotki polskich sklepów, bądź też polonijnych biznesmenów reklamujących swoje towary i usługi; poza tym: subskrypcje, zbiórki pieniędzy, apele oraz normalne, typowe ogłoszenia. Wszystko osobno, wszystko oddzielnie - aż do chwili pojawienia się "Biuletynu Polonijnego".

To, że znalazło się kilkadziesiąt firm i profesjonalistów chcących postawić na nieznany przecież tytuł, niemający jeszcze swojej marki, zadecydowało o sukcesie. Dzisiaj patrzymy na nazwiska tamtych montrealczyków sprzed 20 lat, jak na deklarację woli ówczesnych Polonusów, że chcą istnieć, chcą dać znać o sobie, o tym, co umieją i czym mogą reszcie z nas służyć. Biuletyn Polonijny też zaczął służyć i pomagać tutejszej społeczności. Niebawem zaczęły się pojawiać artykuły, wywiady, recenzje, sprawozdania, a z czasem powieści w odcinkach, poezja... Po dwudziestu latach nasze pismo wyraźnie zgrubiało i ma już 48 zawsze pełnych stron. Liczba punktów, w których Biuletyn jest dostępny już dawno przekroczyła osiemdziesiąt. 
       
Obserwując przez cały ten okres tutejszą społeczność polonijną, nie sposób nie zauważyć bogactwa inicjatyw, pomysłów i projektów. Jeśli nie zawsze udaje się je przeprowadzić, dzieje się to najpewniej z braku wspólnej wizji rozwoju. Tylko dwa razy w ciągu tego długiego okresu czuliśmy pełną jedność, jako córki i synowie odległej fizycznie, lecz bliskiej sercu, Ojczyzny. Te dwie krótkie chwile znalazły odbicie w ukazaniu się kilkustronicowych wydań specjalnych "Biuletynu Polonijnego". Pierwszym wydarzeniem w sierpniu 1997 roku jest niszczycielska powódź na Dolnym Śląsku. Wywołuje ona odruch współczucia i chęć pomocy znajdującym się w potrzebie. Na pierwszej stronie Biuletynu ukazuje się list Kongresu KPK (Q), podpisany przez ówczesnego prezesa Andrzeja Wolskiego, apelujący do serc i sumień rodaków. Apel okazuje się niezwykle skuteczny. W ciagu tylko 2 tygodni zebrano 26.613,27 dolarów. Drugim przełomowym momentem w historii zarejestrowanym przez nasz Biuletyn jest odejście od nas Jana Pawła II, Polskiego Papieża, w kwietniu 2005 roku. Z biegiem lat zwiększa się kompetencja i "ciężar gatunkowy" naszych współpracowników. Jeden z nich, zmarły przed 4 laty śp. red. Zbigniew Małecki, postać debiutująca jeszcze w londyńskich Wiadomościach Literackich, ma swoje nieprzemijające zasługi w dziele poszerzania wiedzy historycznej i myśli politycznej nowoczesnego Polaka.
 
Lata biegną, a Biuletyn Polonijny doczekał się swojego dwudziestolecia. Dziekujemy za współpracę i zaufanie. 
                                                                                 
                                                                                                                      
                                                                                                                                        Michał Stefański     
   

A OTO  LISTA pierwszych ogłoszeniodawców Biuletynu Polonijnego z kwietnia 1995 roku:

Dr Stanisław Francuz, dr Jerzy Szmigiel, dr P. Urbański, Restauracja Cracovia, Konsulat Generalny RP, Ewa Bielińska / Where to Go, Charcuterie Syrena, Felix Mish Inc., Bed & Breakfast Ottawa, Polskie Delicje Batory, Rideau Pharmacy Ottawa, Biblioteka Polska w Montrealu im. Wandy Stachiewicz, Saul Singer Aptekarz, Inter Express Travel Inc., Teresa Chwojka i Elżbieta Surma Slav-Tours. Charcuterie Warta, dr Alicja Bedkowska / Choroby dzieci, Garage D&A, Wayne Delicatessen, Polska Cukiernia Wawel, Dalimpex Ltd.    
 

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
 


 

 


BIULETYN POLONIJNY, Postal Box 13, Montreal, Qc H3X 2T7, Canada; Tel: (514) 336-8383 fax: (514) 336-7636, 
Miesięcznik rozprowadzany bezpłatnie wśród Polonii zamieszkującej obszar Montrealu i Ottawy. Wszelkie prawa zastrzeżone.